„Македоника литера“ од Скопје објави превод на романот „Сапунот на Леополд Блум“ од романската писателка Нора Југа и соопшти дека се работи за комплексен роман ...
сите 12 | | | прочитана: 949 | веќе видена

Распишана е меѓународна потерница за Никола Војминовски, која на 27-ми април го нападна пратеникот од Алијансата за Албанците, Зијадин Села и му нанесе ...
сите 20 | | | прочитана: 942 | веќе видена

Два телефонски разговори на судењето „Шамари Центар“ откриваат можно поништување на деталните урбанистички планови од разговорите на поранешниот премиер ...
сите 47 | | | прочитана: 918 | веќе видена

Според годинешниот извештај на Светскиот економски форум, жените и мажите ќе имаат еднакви плати и можности за напредување на работното место дури за 200 ...
сите 2 | | | прочитана: 902 | веќе видена

Франција ќе изведе пред суд 14 лица, за кои се смета дека се поврзани нападите во Париз во јануари 2015 година, вклучувајќи го и нападот на сатиричниот весник ...
сите 93 | | | прочитана: 893 | веќе видена

Фајненшал Тајмс анализира: Што ќе се случи со Македонија, регионот и ЕУ ако деновиве падне Алексис Ципрас? Влогот е голем не само за грчкиот премиер Ципрас, ...
сите 12 | | | прочитана: 892 | веќе видена

Опсежната акција на полиција за справување со припадниците на криминалното подземје ја најави министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ Во неколку ...
сите 18 | | | прочитана: 880 | веќе видена

Борбата против загадувањето продолжува секојдневно како на централно така и на локално ниво, посочуваат преку соопштение од владејачкиот СДСМ. Владата ...
сите 74 | | | прочитана: 874 | веќе видена

Утринава зелените пазари ставија катанци на пазарите и отидоа да протестираат против новиот закон кој им го наметна власта и кој стапи од први јануари ...
сите 3 | | | прочитана: 844 | веќе видена

Еден од двата руски борбени авиони Су-34 се вратил во базата по судирот и тоа само со еден мотор, соопшти руското министерство за одбрана. Во соопштението се ...
сите 43 | | | прочитана: 837 | веќе видена

Единствениот македонски политичар кој беше на средба со претседателот на Русија, Владимир Путин, е Иван Стоиљковиќ.Претседателот на Демократската партија на ...
сите 28 | | | прочитана: 835 | веќе видена

Охрид, 16. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Неодамна формираната дисциплинска комисија од страна на в.д градоначалникот Константин Георгиевски ќе истражува ...
сите 13 | | | прочитана: 832 | веќе видена

Федералните судови на САД можат да ја прекинат работата после две недели поради недостиг од финансии ако делумната блокада на американската Влада продолжи и ...
сите 35 | | | прочитана: 825 | веќе видена

Новата едукативна активност на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата насловена „Без изговори“ која во себе содржи порака дека не постои ...
сите 19 | | | прочитана: 817 | веќе видена

Во просториите на „ЈП Водовод и канализација“ – Скопје се одржа состанок на меѓународни и македонски експерти и претставници од скопското претпријатие во врска ...
сите 16 | | | прочитана: 812 | веќе видена

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска присуствуваше на Глобалниот форум за храна и земјоделство (GFFA), што се ...
сите 32 | | | прочитана: 809 | веќе видена

Локалната самоуправа деновиве врши смени на раководните кадри по училиштата. Засега се сменети се директорите на основните, а наскоро треба да бидат назначени ...
сите 13 | | | прочитана: 785 | веќе видена

next