Јавниот сектор во Грција функционира забавено поради штрајкот на вработените против мерките за штедење, прв откако земјата во август излезе од осумгодишната ...
сите 21 | | | прочитана: 1244 | веќе видена

Бизнисот нема време за да издејствува промени врз предложениот буџет за догодина. Владата денеска расправа за обемот и структурата на државната каса, а ...
сите 48 | | | прочитана: 1234 | веќе видена

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека Косово има интерес да биде признаено од Србија, но нема да дозволи да се задира во она што досега го има ...
сите 80 | | | прочитана: 1233 | веќе видена

На свеченост во Македонската филхармонија по повод 74 години од ослободувањето на главниот град, вчеравечер беа доделени наградите „13 Ноември“ на Град Скопје, ...
сите 38 | | | прочитана: 1213 | веќе видена

Над 1.700 луѓе се качија на своите велосипеди и викендов беа дел од „Скопје на точак“, велосипедски караван под покровителство на Град Скопје и во организација ...
сите 46 | | | прочитана: 1151 | веќе видена

Утревечер со почеток во 20 часот пред нашата публика премиерно ќе биде изведена претставата „Прослава“ во режија на Зоја Бузалковска, по текстот „Фестен“ од ...
сите 27 | | | прочитана: 1084 | веќе видена

Главната тема на денот со која го почнуваме отвореното Студио 1 е тоа што истражители на СЈО влегоа во фирмите на бизнисменот Орце Камчев и поранешниот шеф на ...
сите 3 | | | прочитана: 1077 | веќе видена

Секторот за борба против трговијата со дрога на грчката полиција во соработка со властите на САД и на Еквадор, преку координирани и паралелни акции усепа да ...
сите 42 | | | прочитана: 1039 | веќе видена

СДСМ и ДУИ со различни ставови во врска со предлогот на министерката за труд и социјална политика, Мила Цароска за законот за трето дете. Од ДУИ велат дека ...
сите 32 | | | прочитана: 1034 | веќе видена

Градот Скопје ја започна постапката за реализацијата на проектот „Тунели под Кале“ кој вклучува изградбата на новата сообраќајница која ќе ги поврзе општините ...
сите 5 | | | прочитана: 1032 | веќе видена

Пред Владата се одржа протест на кој „шарените револуцинери“ протестираа против случајот Никола Груевски, односно неговото бегство и од Владата побараа веднаш ...
сите 28 | | | прочитана: 1014 | веќе видена

Охрид, 15. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид, утре од 18:00 часот ќе биде промовирана стихозбирката „Кумова слама“, за која ...
сите 11 | | | прочитана: 1005 | веќе видена

Либералната партија ја поздравува изјавата на премиерот Зоран Заев дадена пред бизнисмените од Стопанската комора, дека на дел од административците ќе им се ...
сите 34 | | | прочитана: 1001 | веќе видена

Компаниите снабдувачи со електрична енергија најдоцна до 3 декември треба да аплицираат на јавниот тендер за избор на универзален снабдувач со електрична ...
сите 8 | | | прочитана: 988 | веќе видена

Европската партија на Зелените објави соопштение за бегството на Никола Груевски во Унгарија и обвинува дека Орбан сака да испровоцира конфликт.„Премиерот ...
сите 71 | | | прочитана: 970 | веќе видена

next