Амбасадорката на Косово во САД, Влора Читаку изјави дека синоќешната победа на фудбалската репрезентација на Косово врз Азербејџан не може да претставува ...
сите 14 | | | прочитана: 307 | веќе видена

Новиот закон за јавни набавки е усогласен со законодавството на Европската Унија. Тој ќе обезбеди рационално трошење на државните пари, слободна и фер ...
сите 20 | | | прочитана: 306 | веќе видена

Огранокот на ДУИ во Гостивар излезе со реакција за јавната набавка на општината за зимско одржување на патиштата. Од таму нагласуваат дека е направен скандал и ...
сите 20 | | | прочитана: 306 | веќе видена

Радикализираната муслиманка Карина Спиридонова ги игнорирала полициските предупредувачки истрели на контролна точка во Грозни во Чеченија, а потоа и се разнела ...
сите 10 | | | прочитана: 306 | веќе видена

Реакција на претседателот на здружение египќани Пирамида Зем -Охрид на текстот „ Рубин Зенон обвинува – градоначалникот на Охрид присуствувал на собир на кој ...
сите 5 | | | прочитана: 296 | веќе видена

Доколку САД постават воена база во Полска, Русија своите одбранбени средства ќе ги пренасочи кон заштита од таквата нова опасност, изјави синоќа членот на ...
сите 8 | | | прочитана: 293 | веќе видена

Тој нагласи дека аргументите дека точката ќе биде ставена на некоја од наредните седници на Советот, не прецизирајќи кога, само укажува на тоа дека оваа ...
сите 20 | | | прочитана: 291 | веќе видена

Една слика илјада збора, и навистина е така. Оваа фотографија кажува сѐ. За оние што не знаат, ова е почетната или последната автобуската станица на градските ...
сите 14 | | | прочитана: 289 | веќе видена

Второ целосно вештачко срце е вградено во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ во Скопје. Со оглед на исклучително тешката и ретка операција, имајќи ја ...
сите 15 | | | прочитана: 288 | веќе видена

Производителите на јаболко во Ресен и Преспа кои имаат големи количини, немаат кому да ги продадат затоа што откупот не е на завидно ниво, и затоа почнаа да ги ...
сите 14 | | | прочитана: 278 | веќе видена

Струга, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Израснале во Струга и од мали покажувале огромна желба за учење, подоцна особено за правото и меѓународните односи, а за ...
сите 2 | | | прочитана: 277 | веќе видена

Во објектот на Македонска филхармонија денеска ќе биде промовирана книгата „Безбедносни системи-компаративна анализа“ од проф.д-р Оливер Бакрески. Промотори на ...
сите 8 | | | прочитана: 275 | веќе видена

Италија нареди задржување на хуманитарниот брод „Аквариус“кој го користел хуманитарната организација „Лекари без граници“ за превоз на мигранти од Африка во ...
сите 8 | | | прочитана: 275 | веќе видена

Неименуваниот маж , кој наводно работи како фудбалски судија преку интернет , најмногу користејќи Снепчет стапил во контакт со стотици момчиња , стари меѓу 13 ...
сите 9 | | | прочитана: 273 | веќе видена

Далас каубојс професионален клуб од американски фудбал (рагби) според Форбс трета година е на врвот од листата на највредни клубови во светот со проценета ...
сите 19 | | | прочитана: 273 | веќе видена

Една од темите на разговор во денешното Отворено Студио 1 беше и „Работата на Комисијата за заштита од дискриминација“, односно нејзината одлука да додели ...
сите 11 | | | прочитана: 271 | веќе видена

Од почетокот на учебната година учениците од основното училиште Кузман Јосифовски-Питу, од скопска Кисела Вода, немаат наставник по физика, а полагаат тестови. ...
сите 34 | | | прочитана: 270 | веќе видена

Руската компанија „Гаспром“ донесе одлука гасоводот „Турски тек“ да ја продолжи својата траса низ Бугарија, Србија, Унгарија и Словачка. Како што наведува ...
сите 37 | | | прочитана: 269 | веќе видена

Премиерот Зоран Заев најави дека следната недела ќе почне дебата за новиот Клинички центар во парламентот. „Во Владата заврши комисијата за делот на локациите. ...
сите 20 | | | прочитана: 266 | веќе видена

next