Рие де Жанеиро е втор град по големина во Бразил. Сè до 1960-та година бил главен град на Бразил, а во периодот од 1808-ма до 1821-ва година е главен град на ...
сите 15 | | | прочитана: 450 | веќе видена

Основното училиште „Лазо Трповски“ е првото училиште во Општина Карпош кое спроведе активности по повод Светскиот ден на дијабетесот. Имено, денеска, на ...
сите 37 | | | прочитана: 443 | веќе видена

Европската филмска академија ги објави номинациите за престижните награди, кои по 31. пат ќе се доделат на 15 декември во Севилја, Шпанија. За наградите ќе ...
сите 2 | | | прочитана: 435 | веќе видена

Пред да дојдат на власт, го критикуваа проектот Скопје 2014. Но, две години подоцна, инвестицијата од половина милијарда евра ќе биде дел од стратегијата со ...
сите 35 | | | прочитана: 432 | веќе видена

Брисел, 15. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, потврди утрово дека Европскиот совет за Брегзит ќе се одржи на 25 ноември, ...
сите 12 | | | прочитана: 431 | веќе видена

Сојузот на синдикати на Македонија денеска реагираше зошто на првата јавна расправа за Предлог-законот за работни односи во Клубот на пратениците е предвидено ...
сите 34 | | | прочитана: 428 | веќе видена

Судот во Загреб донесе одлука дека поранешниот сопственик на „Агрокор“, Ивица Тодориќ, може истражниот затвор да го замени со гаранција од еден милион евра ...
сите 12 | | | прочитана: 417 | веќе видена

Образовниот центар Atlas world во соработка со игротека Вања ќе приреди куклен театар за најмалите охриѓанчиња. Идеата е на вработените во Центарот за работа ...
сите 2 | | | прочитана: 412 | веќе видена

Потребни се драстични промени во системот за да се задржат младите лекари во Македонија. Тие се жалат на неплатените дежурства и бројните одговорности, на ...
сите 36 | | | прочитана: 411 | веќе видена

На прашања на МИА за тоа дали пребегнувањето на Никола Груевски ја става под прашање солидноста и безбедноста на надворешните граници на Европската Унија, и ...
сите 29 | | | прочитана: 410 | веќе видена

Демократската партија освои уште едно место во Сенатот на САД по пребројување на гласовите во Аризона, кое траеше речиси седум дена. Новата сенаторка е Кристен ...
сите 21 | | | прочитана: 408 | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази загриженост поради се поприсутните аспирации за вртење грб на мултилатерализмот и насочување кон сопствената земја, ...
сите 19 | | | прочитана: 402 | веќе видена

Министерството за култура денеска во печатените медиуми и на веб-страницата www.kultura.gov.mk го објави Конкурсот за доделување месечни надоместоци на ...
сите 10 | | | прочитана: 397 | веќе видена

Крадците кои се облечени како членови на американската шумска служба беа уапсени во калифорнискиот град Парадајс, кој речиси беше уништен во пожарот. Во ...
сите 3 | | | прочитана: 391 | веќе видена

На денешната расправа во Собранието пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Слаѓана Митовска истакана дека со овој начин на финансирање каде што ќе бидат исплатени 50 ...
сите 24 | | | прочитана: 385 | веќе видена

next