Овие цени се поддржани од надежите дека ревидираните мерки за ограничување на коронавирусот во Кина ќе ја засилат побарувачката и загриженоста за снабдувањето ...
сите 186 | | | прочитана: 1903 | веќе видена

Кои се членовите на групата Граѓани на Рајхот, какво е ова движење и каква опасност претставува за демократијата, се прашањата што многу луѓе во Германија и во ...
сите 77 | | | прочитана: 1812 | веќе видена

Ризикот од нуклеарна војна постои, но Русија не е луда и не би упиотребила прва нуклеарно оружје, посочи рускиот претседател Владимир Путин во своето обраќање ...
сите 307 | | | прочитана: 1218 | веќе видена

Над Севастопол, стратешки важно пристаниште на окупираниот украински полуостров Крим денеска одекна силна експлозија за која Русија тврди дека соборила дрон. ...
сите 162 | | | прочитана: 804 | веќе видена

Блокирањето на влезот на Романија и Бугарија во Шенген зоната, претставува лош ден за Европа, рекла денеска германската министерка за надворешни работа Аналена ...
сите 137 | | | прочитана: 387 | веќе видена

Презирот на иранските власти кон човештвото е неограничен, изјави денеска германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок реагирајќи на егзекуцијата ...
сите 71 | | | прочитана: 307 | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека војската ќе продолжи да ја напаѓа енергетската инфраструктура на Украина и покрај бранот глобални критики поради ...
сите 57 | | | прочитана: 259 | веќе видена

Тој додаде дека обично се испраќаат пакети од пошти без видео надзор.Дмитро Кулеба на Фејсбук напиша дека досега сомнителни пакети добиле 31 украинска амбасада ...
сите 110 | | | прочитана: 243 | веќе видена

Песков рече дека Тајм користи свои критериуми со кои Кремљ може и да не се согласува, но дека тоа е нивна уредувачка политика, пренесува руската новинска ...
сите 81 | | | прочитана: 228 | веќе видена

Американската вселенска агенција (НАСА) наводно успеала да ја разоткрие големата измама и грабеж на Русија во Украина. Американската вселенска агенција (НАСА) ...
сите 12 | | | прочитана: 223 | веќе видена

СБУ не ги објави имињата на уапсените. Во соопштението се наведува дека двојката е осомничена дека извидувала локации за можни руски воени операции, исто како ...
сите 42 | | | прочитана: 217 | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска упати критики за „властите и јавните претпријатија” чија улога „не е да пренесуваат страв или да управуваат со ...
сите 29 | | | прочитана: 181 | веќе видена

Сенаторите Џим Раш, член на сенатската комисија за надворешни работи и Бен Кардин, претседател на Хелсиншката комисија, денеска го поздравија донесувањето на ...
сите 83 | | | прочитана: 176 | веќе видена

Тајванскиот производител на чипови „ТСМЦ“ соопшти дека повеќе од тројно ќе ја зголеми својата планирана инвестиција во својата нова фабрика во Аризона на 40 ...
сите 31 | | | веќе видена

Патнички авион на лет од Мароко за Турција рано утринава принудно слета на аеродромот Ел Прат во Барселона, по што група од 28 потенцијални мигранти кои биле ...
сите 45 | | | веќе видена

На Албанците треба да им се забрани да аплицираат за азил во Велика Британија, бидејќи доаѓаат од „навидум безбедна земја“, изјави британскиот министер за ...
сите 35 | | | веќе видена

АМЕРИКАНСКАТА кошаркарска ѕвезда Бритни Гринер е на пат дома „по неколку месеци неправедно притворена во Русија под неподносливи околности“, изјави денеска ...
сите 30 | | | веќе видена

За прв пат по повеќе од 30 години, и во строго контролирана презентација, Соединетите Држави претходниот петок го претставија новиот стратешки бомбардер „Б-21 ...
сите 21 | | | веќе видена

Меѓународните патници се враќаат во популарното одморалиште Бали додека пандемијата на ковид-19 стивнува, поттикнувајќи ги надежите дека туристичката ...
сите 38 | | | веќе видена

next