Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер стравува од нарушување на демократските системи и унилатерализмот во светот, во кој, како што вели, ...
сите 17 | | | веќе видена

Добротворните организации во Британија ги осудија извештаите дека лекарите вршат притисок врз постарите граѓани да потпишат формулар со кој се откажуваат од ...
сите 19 | | | веќе видена

Пожарникарите го локализираа пожарот во зоната на исклученост околу нуклеарната централа во Чернобил, но пожарот сè уште тлее, соопшти државната Служба за итни ...
сите 61 | | | веќе видена

Дозволено џогирање, но не и пикник, можност да се купуваат книги, но и да се демонстрира се само дел од варијациите на мерката социјално дистанцирање и ...
сите 27 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека организацијата е наклонета кон Кина „Тие потфрлија“, рече Трамп пред новинарите во Белата куќа, имплицирајќи ...
сите 147 | | | веќе видена

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адханом ги повика политичарите да престанат да политизираат со коронавирусот. Тој ја бранел ...
сите 113 | | | веќе видена

Организациите за заштита на човековите права, меѓу нив и македонската ХЕРА, потпишаа повик до владите ширум Европа да обезбедат сигурен и брз пристап до ...
сите 12 | | | веќе видена

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон и натаму се наоѓа на интензивна нега. Неговата состојба се подобрува, тој може да седи на кревет, изјави министерот ...
сите 123 | | | веќе видена

Во Њујорк, каде тестирањата покажаа дека на коронавирусот се позитивни 76.876 лица, што е за неколку илјади помалку отколку во Кина во врвот на пандемијата, ...
сите 17 | | | веќе видена

Главниот град на кинеската провинција Хубеи, Вухан каде за првпат се појави новиот коронавирус, од денеска повторно е отворен по 76-дневна блокада. Градот со ...
сите 111 | | | веќе видена

Претседателот на францускиот Научен совет Жан Франсоа Делфреси денеска нагласи дека е„исклучитено важно“ да продолжат мерките на ограничено движење што се на ...
сите 38 | | | веќе видена

Европската унија треба да ги продолжи ограничувањата за патувања до средината на мај, соопшти денеска Европската комисија. Овие вонредни мерки имаат за цел да ...
сите 130 | | | веќе видена

Иран ја поздрави иницијативата на Русија за создавање „зелен коридор“ за замена на економските санкции наметнати за одредени држави, изјави иранскиот министер ...
сите 36 | | | веќе видена

next