Со настапот на театарските групи на Црвен крст Ужице и Црвен крст Крагуевац на сцената на Центарот за култура „Григор Прличев“ и во предворјето на црквата ...
сите 22 | | | прочитана: 5511 | веќе видена

На одбележувањето на 76-годишнината од смртта на Коста Солев Рацин на планината Лопушник и пред спомен обележјето, покрај претставници од општините Велес и ...
сите 7 | | | прочитана: 2839 | веќе видена

Охрид, 15. јуни 2019 (ИНПРЕС) – Охрид од денес ќе биде домаќин на Меѓународниот натпревар на млади музичари „Охридски бисери“. Во текот на петте ...
сите 14 | | | прочитана: 2503 | веќе видена

Во овие денови кога температурите се енормно високи, автобусите на ЈСП се почесто се расипуваат. Денес исто така се расипа автобус, a минатата недела се случи ...
сите 8 | | | прочитана: 1043 | веќе видена

Во полициската станица во Охрид, вчера, во 2.45 часот, 25-годишна девојка од Скопје пријавила дека на улица „Ванчо Николески“ во Охрид била физички нападната и ...
сите 13 | | | прочитана: 830 | веќе видена

Општина Струга ги известува граѓаните дека јавните површини наменети за паркинг долж еднонасочните улици „Боро Хаџиев” и „15-ти Корпус” ќе бидат бесплатни до ...
сите 5 | | | прочитана: 394 | веќе видена

Битола, 10. јуни 2019 (ИНПРЕС) – Николај Петкоски од Охрид, кој се натпреваруваше во прва категорија, со освоени 100 поени го освои првото место на првото ...
сите 5 | | | прочитана: 379 | веќе видена

Истекуваат отпадни води од колекторскиот систем кај стадионот во Грашница, јавуваат екологисти од ЕД Грашница. Претпоставуваат дека станува збор за исклучување ...
сите 4 | | | прочитана: 323 | веќе видена

Поради зголемена опасност од појава на пожар во летниот период и според Закон за шуми, забрането е палење на оган, фрлање на догорчиња и други причинители на ...
сите 10 | | | прочитана: 299 | веќе видена

Со поставувањето на уште една рампа затворен е и последниот влез преку кој возачите влегуваа во стариот дел на Охрид. Рампата се поставува во подножјето на ...
сите 4 | | | прочитана: 257 | веќе видена

Освен реализација на неколкуте проекти предвидени за поправка на патната инфраструктура како изградба на тротоари , патеките за велисопеди и асфалтирањето на ...
сите 3 | | | прочитана: 247 | веќе видена

Новото болничко крило во специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ во Охрид, ќе биде готово до крајот на летото, најави министерот за ...
сите 4 | | | прочитана: 201 | веќе видена

Шеесeтгодишниот Т.Ц. од тетовското село Волковија, вчера (12 јуни) пријавил дека во текот изминатите две недели непознати сторители извршиле тешка кражба во ...
сите 14 | | | прочитана: 191 | веќе видена

Ви пренесуваме осум клучни фактори кои влијаат на постигнувањето успех во животот – на личен и професионален план, според Ричард Ст. Џон кој помнал доста од ...
сите 2 | | | прочитана: 181 | веќе видена

next