Во пресрет на новиот повик за поддршка на филмски фестивали од МЕДИА – потпрограма на „Креативна Европа“ на ЕУ (кој е во два рока – до 20 декември и до 7 мај), ...
сите 28 | | | прочитана: 2620 | веќе видена

Третата самостојна изложба на дизајнерката Јованка Јанкоска, насловена „Хексагон“ ќе биде отворена вечерва во 19 часот, во „Eville Soe“ галеријата на улицата ...
сите 10 | | | прочитана: 2009 | веќе видена

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет, кој има одличен прием кај ...
сите 27 | | | прочитана: 1888 | веќе видена

Во рамките на манифестацијата „Кавадаречка културна есен“ вечерва со почеток во 19 чаот во галеријата про домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци ќе ...
сите 30 | | | прочитана: 1821 | веќе видена

Во рамките на фестивалот за европски филм „Синедејс“ вечерва од 19 часот во кино Фросина ќе се прикажува документарниот филм „Англија ми припаѓа мене“ во ...
сите 39 | | | прочитана: 1634 | веќе видена

Четвртиот Фестивал на европската литература „Букстар“ (BookStar / Книжевни ѕвезди), кој го организира издавачката куќа „Антолог“, ќе биде отворен со промоција ...
сите 10 | | | прочитана: 1591 | веќе видена

Филмскиот проект „М“ во режија на Вардан Тозија и продукција на Дарко Попов е добитник на наградата „кросроудс“ на престижниот копродукциски форум „Агора“, во ...
сите 10 | | | прочитана: 1506 | веќе видена

Македонската филхармонија го најавува симфонискиот концерт „Руска игра“, кој на сцената ќе го донесе врвниот тромбонист Џозеф Алези, прв тромбонист во ...
сите 10 | | | прочитана: 1303 | веќе видена

Родната куќа – спомен-музеј на основоположникот на современиот македонски јазик и литература Блаже Конески во неговото Небрегово интензивно се препокрива. ...
сите 12 | | | прочитана: 345 | веќе видена

Во рамките на Есенски музички свечености Скопје 2018 вечер во Малата сала на Македонската филхармонија ќе се одржи концерт на Агата Кмак -виолина и Марсин ...
сите 7 | | | прочитана: 316 | веќе видена

Оваа година е посебна за ОСТЕН уметност на хартија, година на голем јубилеј на една од главните активности – 50 години СВЕТСКА ГАЛЕРИЈА на КАРИКАТУРИ. ...
сите 7 | | | прочитана: 196 | веќе видена

Документарните филмови „Камените кукли раскажуваат“ и „Двојните цркви во кумановско“ од кустосот Валентина Андреиќ и вишиот кустос Анита Трајковска Ѓорѓиоска ...
сите 6 | | | веќе видена

Со својот најнов проект „Ослободување“, Милена Атанасова се позиционира како авторка којашто смело ги урива границите на медиумот со којшто се изразува, ...
| | веќе видена

Денеска, со почеток во 12 часот, во кино-салата на Музејот на Македонија ќе се одржи предавање на тема „Африканскиот колонијализам и воајеризам: разликата како ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонскиот ПЕН центар вечер во НУБ „Св. Климент Охридски“ ќе ја промовира книгата есеи „Пикасо го изеде јаболкото, а тоа му рече благодарам“ на својот член ...
сите 5 | | | веќе видена

next