Лизгањето на ролери неодамна „оживеа“ и повторно стана популарно, а за тоа, секако, можеме да им се заблагодариме на социјалните мрежи. Но, дали е тоа само ...
сите 9 | | | веќе видена

Хипертироидизмот е болест на тироидната жлезда која се јавува како резултат на прекумерно производство и лачење на хормоните Т4 и Т3. Причината е автоимуно ...
сите 4 | | | веќе видена

 Иако изгледаат слично, испуканите капилари и проширените вени се различни појави. И двете за повеќето се безопасни, но добро е да знаете како можете да го ...
сите 18 | | | веќе видена

Тинејџерите во регионот побудaлеа по напитокот наречен „Prime“. Едно шишенце од половина литар чини седум евра и побарувачката е голема. Првично наменет за ...
| | веќе видена

Периодов матичните лекари регистритаат сè поголем број на респираторни инфекции. Велат дека најголем број од пациентите, оние кои прават тестирања за Ковид-19, ...
сите 29 | | | веќе видена

Денеска со мојот тим на Клиниката за неврохирургија имавме исклучително сериозен хируршки зафат кај шестмесечно бебе, напиша на Фејсбук поранешнито министер за ...
сите 4 | | | веќе видена

 За разлика од новите генерации кои користат паметни табли и голем број напредни алатки, учениците во минатото се служеа со едноставни трикови за да ги ...
сите 6 | | | веќе видена

Истражувачи од САД и Канада ги анализирале невроните на пациенти со Паркинсонова болест и идентификувале досега непознат фактор кој придонесува за симптомите ...
сите 4 | | | веќе видена

Пари, врски или здравствен туризам за најтешко болните да стигнат до одредена дијагностичка процедура. Метастазите не чекаат три месеци за комјутерска ...
сите 12 | | | веќе видена

Луѓето кои одат во теретана по работа можеби ќе треба да го прилагодат распоредот. Американско истражување спроведено на 5.825 возрасни испитаници покажало ...
| | веќе видена

Постои метод на размислување за кој се тврди дека може ментално да го покаже патот кон финансиски успех доколку верувате дека ќе се случи. Меѓутоа, овој начин ...
сите 8 | | | веќе видена

Нашиот вид најчесто го земаме „здраво за готово“, сè додека не се појави некој здравствен проблем. Проблемот со кратковидоста (миопија) постојано се зголемува, ...
сите 5 | | | веќе видена

Дислексијата претставува попреченост во учењето и во читањето. Постојат неколку видови на тешкотии во учењето, а дислексијата е една од нив, при што, како ...
сите 7 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира дека има набавено за 50 отсто поголема количина вакцини против сезонски грип. Вакцинацијата, како што најавуваат, ќе ...
сите 17 | | | веќе видена

next