Белата куќа проценува дека во САД од новиот коронавирус ќе настрадаат помеѓу 100.000 и 240.000 лица, доколку се следат сегашните упатства за социјално ...
сите 127 | | | веќе видена

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте предупреди дека ќе и нареди на полицијата и војската да пукаат во секој што „предизвикува проблеми“ во периодот на ...
сите 9 | | | веќе видена

На Германија и се заканува недостиг од овошје и зеленчук поради забраната за влез на сезонски работници, а германското Министерство за земјоделство денеска ...
сите 30 | | | веќе видена

Светската здравствена организација денеска предупреди дека има речиси експоненцијална прогресија на пандемијата предизвикана од новиот коронавирус, додека ...
сите 91 | | | веќе видена

Хрватска нема проекција до кога може да трае епидемијата на коронавирусот, а членот на Националниот штаб за цивилна заштита Крунослав Цапак вели дека лично ...
сите 14 | | | веќе видена

Туркменистан и’ забрани на медиумите да го употребуваат зборот коронавирус, пренесуваат агенциите. Како што се наведува во соопштението на „Репортери без ...
сите 14 | | | веќе видена

Антималарикот хлорокин и неговиот дериват хидроксихлорокин дериват можат да се користат само во третманот на Ковид-19 во клинички испитувања и во „програми за ...
сите 46 | | | веќе видена

Некои од светските научници изведоа докази дека постојат повеќе „тивки носители“, или здрави луѓе со вирус, кои покажуваат малку или без никакви симптоми, ...
сите 49 | | | веќе видена

Лекарите од одделот за реанимација во болницата во Торино извршиле досега неизведена операција на пациент заразен со коронавирус. Млад човек, заразен со ...
сите 28 | | | веќе видена

Околу 2 500 туристи подготвуваат тужба против австрискиот скијачки центар Ишгл поради лошото постапување за време на епидемијата на коронавирусот и ...
сите 31 | | | веќе видена

Научниците од рускиот Институт за хемиска биологија и фундаментална медицина се подготвени за 30 дена да развијат лек за коронавирусот врз основа на крвта на ...
сите 23 | | | веќе видена

Динамиката на ширење на коронавирусот во Германија е сè уште преголема и мора да се стори сe за да се намали б рзината на ширење на инфекцијата, изјави ...
сите 35 | | | веќе видена

next