Пентагон соопшти дека американскиот војник кој илегално преминал во Северна Кореја во јули сега е во притвор во САД. Висок функционер на администрацијата на ...
сите 42 | | | веќе видена

Пожар изби на свадба во Ирак, каде има 113 загинати, а 50 луѓе се во критична состојба. Свадбената прослава била во областа Хамданија во ирачката провинција ...
сите 38 | | | веќе видена

Големата недоумица околу тоа кој стои зад украинскиот ракетен напад во најголемото пристаниште на Крим и дали беше убиен адмиралот Виктор Соколов продолжува. ...
сите 73 | | | веќе видена

Киев бара оружје од земјите од Г7 за да ги нападне фабриките во Иран и Сирија, пишува Гардијан. Весникот, повикувајќи се на документ поднесен од Украина до Г7, ...
сите 68 | | | веќе видена

Естонската премиерка Каја Калас денеска ги покани земјите од НАТО да го следат примерот на балтичките земји и значително да ги зголемат трошоците за одбраната, ...
сите 11 | | | веќе видена

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни возила, потврдувајќи ...
сите 24 | | | веќе видена

Амазонската прашума во Бразил се бори со тешка суша, поради што властите издадоа предупредување за потенцијални последици врз речиси 500.000 луѓе до крајот на ...
сите 15 | | | веќе видена

Фејо, чија Народна партија освои најмногу места на изборите во јули, не успеа да убеди доволно пратеници од другите партии за да го поддржат да освои апсолутно ...
сите 17 | | | веќе видена

Полска би можела да воведе гранични проверки со Германија поради стравувањата од илегални мигранти, изјави доцна синоќа владиниот портпарол за Полсат њуз. ...
сите 82 | | | веќе видена

Екс американската државна секретарка Хилари Клинтон упати порака до рускиот претседател Владимир Путин. Таа за време на својот говор во Стејт департментот му ...
сите 13 | | | веќе видена

Седум републикански претседателски кандидати на САД повторно дебатираат вечерва, секој обидувајќи се да се истакне и да стане главен предизвикувач на ...
сите 27 | | | веќе видена

Неколку стотици членови на руската приватна платеничка група „Вагнер“ се вратија во источна Украина за да се борат, но немаат значително влијание на бојното ...
сите 26 | | | веќе видена

Во Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур денеска треба да се одржи сослушување по тужбата покрената од шестмина млади Португалци против ...
сите 17 | | | веќе видена

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев на својот канал Телеграм ги коментираше актуелните настани поврзани со војната во ...
сите 22 | | | веќе видена

Во текот на 2022 година, 24,7 отсто од децата на возраст под 18 години во ЕУ или речиси 20 милиони, биле изложени на ризик од сиромаштија или социјална ...
сите 51 | | | веќе видена

Кремљ денеска соопшти дека оставката на претседателот на Долниот дом на Парламентот на Канада, Ентони Рота, не била доволна поради јавните пофалби за „канадски ...
сите 49 | | | веќе видена

Американскиот сенатор Боб Менендез денес се изјасни за невин по обвиненијата за земање мито од тројца бизнисмени од Њу Џерси, додека ескалираа повиците за ...
сите 12 | | | веќе видена

next