Новата дрога ксилазин, попозната како „зомби дрога“ или „транк“, ги освојува американските и британските улици. Исклучително е опасна бидејќи е комбиниран со ...
| | веќе видена

Европската унија и фармацевтската компанија Фајзер постигнаа договор за измена на договорот за набавка на вакцината против Ковид-19, но деталите од договорот ...
сите 2 | | | веќе видена

Јапонскиот премиер Фумио Кишида го отпушти сопствениот син од функцијата секретар за извршна политика откако се дозна дека организирал приватна забава во ...
сите 11 | | | веќе видена

Европратениците денеска го одобрија предлог-законот за зголемување на производството на муниција во Европската унија со цел да се вратат резервите и да се ...
сите 15 | | | веќе видена

Човечки останки пронајдени во 45 кеси во западно Мексико се чини дека се совпаѓаат со оние на исчезнатите оператори на кол-центри, соопштија државните ...
сите 4 | | | веќе видена

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека разбира оти Украина нема да се приклучи на воената алијанса на НАТО се додека војната со Русија ...
сите 28 | | | веќе видена

Неколку основни училишта во американската држава Јута ја забранија Библијата поради „вулгарности или насилство“. Училишната област северно од Солт Лејк Сити, ...
сите 5 | | | веќе видена

Повеќе од 2.200 педофили се разоткриени ширум светот во текот на неколку години благодарение на операцијата „Нинџа желка“. Швајцарската полиција вчера објави ...
сите 10 | | | веќе видена

Единаесет месечно бебе почина откако родителите го оставиja во жежок автомобил додека беа во црква во Флорида. Полицијата доби повик од баптистичката црква ...
сите 8 | | | веќе видена

Група Германци го исвиркаа германскиот канцелар Олаф Шолц на политички митинг во градот Фалкензе и го обвинија за поттикнување војна, пишува германскиот весник ...
сите 5 | | | веќе видена

Шпанската католичка црква објави дека 728 нејзини членови сексуално злоставувале најмалку 927 малолетници во периодот од 1945 до 2022 година. Тој број не е ...
сите 14 | | | веќе видена

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на регионите во Украина, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин. Таа одлука е начин Москва да ја зајакне ...
сите 16 | | | веќе видена

Европскиот парламент денеска со 442 гласа „за“, 144 „против“ и 33 воздржани усвои резолуција во која го доведе во прашање унгарското претседателство со Советот ...
сите 10 | | | веќе видена

next