Катарскиот премиер одржал тајни разговори со врховниот лидер на талибанците овој месец за решавање на тензиите со меѓународната заедница, дозна „ Ројтерс “, ...
| | веќе видена

Во близина на училиште во шведскиот град Ескилстуна денеска се случил напад со нож, при што се повредени неколку ученици, јавуваат шведските медиуми. На терен ...
сите 12 | | | веќе видена

Натпревар во танцување во Шведска, кој директно се пренесувал на телевизија, завчера бил прекинат од група еколошки активисти, кои активирале чадни бомби на ...
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот бразилски претседател Фернандо Колор де Мело (1990-1992) вчера беше осуден од бразилскиот Врховен суд на осум години и десет месеци затвор за ...
сите 8 | | | веќе видена

На ретко виден јавен собир во Вашингтон, панел од експерти избрани од НАСА да го проучуваат чувствителното прашање на НЛО, во средата повторија дека треба да ...
сите 6 | | | веќе видена

Двегодишно украинско девојче е пронајдено живо во шума три дена откако исчезнало. Детето кое исчезна од својот дом во Харков е пронајдено живо во блиската ...
сите 2 | | | веќе видена

Руското Министерство за внатрешни работи издало потерници по двајца од највисоките воени команданти на Украина, врховниот командант на украинските сили Валериј ...
сите 8 | | | веќе видена

Според извештаите, околу 400 украински војници започнале со обука на американските тенкови М1 Абрамс во Германија. Првата група украински војници започна со ...
сите 2 | | | веќе видена

Рускиот парламентарец Андреј Гуруљов во програма на државната телевизија изјави дека би било добро „Веднаш да се уништи Британија“. „Нема режим во Киев, има ...
сите 11 | | | веќе видена

Новата дрога ксилазин, попозната како „зомби дрога“ или „транк“, ги освојува американските и британските улици. Исклучително е опасна бидејќи е комбиниран со ...
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерка на ресторанот „Арбис“ во Луизијана починала во ладилникот на ресторанот, откако била заробена внатре. Таа пред нејзината смрт, удирала со рацете ...
сите 4 | | | веќе видена

Европскиот парламент денеска со 442 гласа „за“, 144 „против“ и 33 воздржани усвои резолуција во која го доведе во прашање унгарското претседателство со Советот ...
сите 7 | | | веќе видена

Снајперските дуели станаа алатка што ја користат двете страни во конфликтот за да го подигнат моралот на нивните единици кои се борат во војната во Украина. ...
| | веќе видена

ЛОНДОН – Британскиот премиер идната недела ќе отпатува за Вашингтон каде ќе оствари средба со американскиот претседател Џо Бајден. Тие ќе разговараат за ...
сите 5 | | | веќе видена

next