Министерот за култура на Република Македонија, Асаф Адеми, вчера вечер присуствуваше на отворањето на ретроспективната изложба на еден од најзначајните ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Книжевен жезол“ на Друштвото на писателите на Македонија за исклучителен поетски опус годинава ќе ја добијат македонскиот поет Видое Видичевски и ...
сите 12 | | | веќе видена

На 21 јуни во рамките на регионалната посета, а по повод на празнувањето на Денот на балканските Египќани (24 јуни), во посета на Република Македонија ќе ...
| | веќе видена

Како ќе стартува актуелниот светски првак на Мундијалот во Русија? Ова е најважното прашање кое си го поставуваат Германците спроти утрешниот меч меѓу ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје доби ново урбано обележје. Бунтовниот дух на уличната уметност е пресликан во галеријата на графити и мурали „Градот убав“ во ГТЦ. На конкурсот на ...
сите 10 | | | веќе видена

Со професорот и диригент Сашо Татарчевски во изминативе две-три години секој момент беше добар момент за разговор, бидејќи постојано е со ангажмани на повеќе ...
сите 10 | | | веќе видена

Игор Станојоски за романот „Диссомнии“ во издание на „Антолог“ е добитник на Рациновото признание за 2018 година. Почесно признание добија Дијана Влатковиќ и ...
сите 27 | | | веќе видена

Соба со огледала, соба за гравитација, превртена соба и соба со фотографии поради кои посетителите „пропаѓаат во дупка“ или „налетуваат на воз“ – се само дел ...
| | веќе видена

Долгиот апплауз во тактот на една од најубавите и најпопуларни танго-композиции на 20 век, „Либертанго“ ја поздрави бројната екипа на истоимената балетска ...
сите 8 | | | веќе видена

Да не се лажеме, со должна почит кон искрено загриженото тивко мнозинство, галамаџиската тензија во јавноста околу договорот со Грција е минимално поради името ...
| | веќе видена

Игор Стевковски-Стевац е годинашен добитник на признанието за развој и афирмација на стрипот во Македонија кое го доделува Стрип-центарот на Македонија (СЦМ), ...
сите 5 | | | веќе видена

next