Со изложбата на ликовната уметница Марјана Костојчиновска Узунчева во Галеријата при домот на културата „Иван Мазов – Климе“, во неделата, на 20 август беше ...
сите 63 | | | веќе видена

Кумановската библиотека „Тане Георгиевски“ набави нови лектири за потребите на основците и средношколците во Куманово, информира директорот на установата, ...
сите 5 | | | веќе видена

Хуманитарна изложба на дела од повеќе реномирани македонски автори, во спомен на хуманистката Кираца Апостолова, која неодамна почина од рак, ќе биде отворена ...
сите 23 | | | веќе видена

Невообичаен спој на саксофон и хармоника донесе синоќа фестивалот „Охридско лето“ со концертот на дуото „Алиада“. Публиката уживаше до последната композиција и ...
сите 26 | | | веќе видена

Центарот за истражување на предисторијата ги заврши истражувањата на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука, при кои се добиени одлични резултати. Истражувањата ...
сите 24 | | | веќе видена

Со театарската престава Леонс и Лена на авторот Георг Бихнер која ќе биде одиграна во сабота во Центарот за култура Ило Антески Смок во Тетово, започнува ...
сите 6 | | | веќе видена

Иницијативата за профилирање на еден битолски бренд започнува од наодите на етнологот Наде Геневска Брачиќ, спортскиот новинар Димче Миновски и турскиот сликар ...
| | веќе видена

До први септември е отворен повикот на Здружението за култура „Транзен“ за учество на ликовни уметници на групната изложба „Несовршен простор“ на која ќе биде ...
сите 10 | | | веќе видена

next