Факултети

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 11 до 10 јануари 2021 биле тестирани вкупно 14.111 материјали во лабораториите во кои ...
сите 30 | | | веќе видена

Насочени и ненасочени агли, координатен систем, видови триаголници, решавање задачи со агли кај триаголник, теорема за надворешен агол на триаголник, симетрија ...
| | веќе видена

Дури и по цела година борба против овој смртоносен вирус, постојат многу работи што сè уште треба да ги откриеме за Ковид-19 како и неговите долгорочни ефекти ...
сите 10 | | | веќе видена

Доколку сакате да бидете како оние среќници што помнат детали, постојат многу техники на интернет за подобрување на помнењето. Но норвешкиот невропсихолог Илва ...
сите 4 | | | веќе видена

НАСА отсекогаш била во првите редови на визуелната технологија. Во 2017 година, астронаутите на НАСА, Пеги Ватсон и Џек Фишер за првпат пренесуваа во живо од ...
сите 2 | | | веќе видена

Нема место на планетата каде времето е совршено, но според различни критериуми, овие земји се блиску до тоа. „Хафингтон пост“ пренесува интересни записи во ...
сите 2 | | | веќе видена

Менталното здравје не е само отсуство на болест, тоа поздразбира способност за промена, прилагодување и справување со секојдневниот стрес. Денес, четирите ...
сите 5 | | | веќе видена

Секојпат кога ќе излезат новости за уште еден извештај за тоа колку страда планетата од загадување, како и тоа дека климатските промени се влошуваат од минута ...
сите 6 | | | веќе видена

Оваа празнична сезона многу луѓе ќе ја поминат сами, со оглед на пандемијата и рестриктивните мерки. Важно е да се разбере како влијае изолацијата врз нашето ...
сите 102 | | | веќе видена

Монасите што живееле во манастирот во Алкобаса, Португалија во минатото добиле репутација на монаси што јаделе многу. Манастирот започнал да се гради во 1178 ...
сите 25 | | | веќе видена

Од 18 јануари, во германската покраина Баварија станаа задолжителни маските за лице ФФП2. Граѓаните мора да носат маски од овој вид додека користат јавен ...
сите 19 | | | веќе видена

Со цртаните од „Светот на Биби“ сакаме да им помогне и на децата и на родителите. Нашите ликови ги забавуваат децата, но и ги учат да ја засакаат книгата, а на ...
сите 4 | | | веќе видена

Режисерот и сценарист Гоце Цветановски го објави тизерот за својот прв игран филм „Денот на жената“. Станува збор за социјално-ангажиран крими-трилер кој се ...
сите 8 | | | веќе видена

Министерката за образование и наука Мила Царовска, претставници на Министерство за образование и наука - МОН и Бирото за развој на образование неделава ги ...
сите 137 | | | веќе видена

next