Факултети

Vip со гордост ја објавува најновата, атрактивна промоција во мобилната пост пејд телефонија со која корисниците покрај можноста за неограничена комуникација ...
сите 9 | | | веќе видена

Предлог-законот за високо образование e значаен исчекор во поглед на уредувањето на автономијата и на слободата на академската заедница, системот за ...
сите 24 | | | веќе видена

На сегашната ситуација во Македонија првенствено гледам како пријател на Македонија и на Македонците. Се разбира дека и на секој политички лаик му е јасно дека ...
сите 6 | | | веќе видена

Кире е еден од најталентираните ученици во ова училиште, од глума, до музика и уметност. Свири на клавир, убаво пее, но е исклучително талентиран за глума – ...
сите 2 | | | веќе видена

Еднодневна научна трибина со наслов „Името и идентитетот: академски одговор“ ќе се одржи денеска во големиот амфитеатар на Филозофскиот факултет на УКИМ, со ...
сите 23 | | | веќе видена

Дали и колку веруваме во ова? Дали мислиме дека ќе им се случи и на нашите деца? Кога ги забележуваме првите знаци? Проблемот настанува тогаш кога играњето ...
сите 5 | | | веќе видена

На дневно ниво животинското кралство произведува измет што приближно одговара на волуменот на вода што паѓа од водопадите Викторија. Тогаш зошто планетата ...
сите 4 | | | веќе видена

( Фото: AFP ) Дејв Морин поминал четири години во „Фејсбук“, каде што работел на развивање на технологијата „Фејсбук конект“ која на корисниците им овозможува ...
сите 77 | | | веќе видена

Со сите различни мисли што ви минуваат низ глава може да биде тешко да се фокусирате на вашите задачи, особено ако тие бараат креативност и ослободен ум. Но, ...
сите 3 | | | веќе видена

( Фото: Thinkstock ) По најновата афера со „Фејсбук“ многу корисници посегнаа по бришење на своите профили на оваа социјална мрежа. Но, стручните лица за ...
сите 61 | | | веќе видена

Во 1956 година Џорџ А. Милер, когнитивен психолог на Универзитетот „Принстон“, објавил труд што стана еден од најчесто цитираните во неговата област. Неговите ...
сите 2 | | | веќе видена

Фото: iStock Порастот на биткоинот во текот на последнава деценија го остави светот да продолжи да се бори, уривајќи ги рекордите и присилувајќи нè да се ...
сите 2 | | | веќе видена

( Фото: Thinkstock ) Кинеската вселенска станица „Тијангонг-1“, која неконтролирано паѓа од Земјината орбита, во следните неколку дена ќе се распадне во ...
сите 41 | | | веќе видена

Честопати се среќаваме со ремек-дела од минатото што ни покажуваат дека луѓето користеле неверојатно напредна технологија или дека вонземјаните им помогнале на ...
сите 2 | | | веќе видена

next