Факултети

Професорка во училиште во Њујорк без формална медицинска квалификација е уапсена поради вакцинирање ученик против ковид-19. Полицијата вели дека Лора Русо му ...
сите 31 | | | веќе видена

Кога вакцините против ковид-19 беа првпат одобрени од регулаторните тела низ светот, многумина беа скептични. Дури и денес многумина одбиваат да се вакцинираат ...
сите 3 | | | веќе видена

Изградбата на „Емпајер стејт билдинг“ почнала во јануари 1930 година, по само три месеци од падот на Волстрит што ја предизвикал Големата депресија. Иако ...
сите 3 | | | веќе видена

„Хоум алајв“ е нов проект на експерти од американската непрофитна група за уметност, архитектура и урбан дизајн „Тереформ уан“, кои се посветени на одржлив ...
сите 3 | | | веќе видена

Во 1941 година, кога нацистичка Германија го нападнала Советскиот Сојуз, биле направени огромни напори за ископување калај во регионот Чукотка. Во 50-тите ...
сите 3 | | | веќе видена

Вториот по големина град во Литванија често е во сенка на главниот град Вилнус. Овој негов статус требаше да биде променет со титулата европска престолнина на ...
сите 2 | | | веќе видена

Списанието за рецензии на книги на американскиот весник „Њујорк тајмс“, „Њујорк тајмс бук ривју“, прослави 125 години работа, а за да се одбележи годишнината, ...
сите 2 | | | веќе видена

Многу жители во земјите од регионот не може да си дозволат да купат стан бидејќи нивната заработувачка е ниска во однос на цените на становите. Анализа ...
сите 50 | | | веќе видена

Месеци по закрепнувањето од инфекцијата со САРС-КоВ-2, оздравените луѓе може да имаат покачени нивоа на антитела кои по грешка би можеле да ги нападнат нивните ...
сите 19 | | | веќе видена

Кијану Ривс се смета за еден од најхуманите актери во Холивуд, а тоа неодамна го потврди кога откри дека донирал 70 отсто од хонорарот од првото продолжение на ...
сите 7 | | | веќе видена

На студентите најмногу им недостигаат настаните што се одржуваат со физичко присуство. Освен социјалниот аспект, ваквите настани им овозможуваат на студентите ...
сите 16 | | | веќе видена

Современиот начин на живот, пандемијата, обврските, но и лошите навики нè држат приковани за столот, во затворен простор. Без разлика каков ви е денот, треба ...
сите 10 | | | веќе видена

Молдавија ја нарекуваат најсиромашна држава во Европа, но таа има нешто што не е видено никаде на друго место. Станува збор за најголемиот вински подрум во ...
сите 6 | | | веќе видена

Во најтемниот период од германската историја, во време кога разгневената толпа фрлала камења по излозите на невините сопственици на продавници, а жените и ...
сите 2 | | | веќе видена

Од март годинава огласите за автомобили што се емитуваат на сите медиуми во Франција ќе мора да содржат соодветни пораки. На пример, на кратки патувања би било ...
сите 3 | | | веќе видена

next