Факултети

Планината Галичица е најминирано место, но и најопасно за отстранување на гранатите. Тие се таму 110 години, а ние како дирекција постоиме 16 години, теренот е ...
сите 9 | | | веќе видена

Научници од компанијата „3Д Бајо теурапјутикс“ успешно трансплантирале 3Д-печатено уво направено од клетки на самиот пациент. Според експертите, ова веројатно ...
сите 3 | | | веќе видена

И покрај добрите својства на водата, пиењето студена вода може да му направи стрес на организмот, да предизвика респираторни тешкотии и да го отежне исфрлањето ...
сите 10 | | | веќе видена

Топлите денови пристигнаа и веќе ни се чини логично да го паркираме автомобилот под некое дрво. Така помалку ќе се загрева, ќе биде поудобно возењето, а исто ...
сите 7 | | | веќе видена

Се смета дека инвестицијата во образованието се враќа. Школарината во некои реномирани институти, како швајцарскиот институт „Ле Рози“ навистина звучи како ...
сите 3 | | | веќе видена

Истражувачи предводени од професорот Сеиџи Јамазое од Метрополитен универзитетот во Токио успеале да развијат нов метод за директно заробување на јаглеродниот ...
сите 2 | | | веќе видена

Замор, поспаност, премаленост... За проблемите со тироидната жлезда, објаснува проф. д-р Даниела Миладинова Кај младите лекари има интерес за нуклеарна ...
сите 3 | | | веќе видена

Доколку не се сеќавате на името на одреден филм, а знаете детали за него, треба да знаете дека има место на интернет на кое ќе стигнете и до насловот што го ...
сите 7 | | | веќе видена

Кога станува збор за громовите, според европските податоци, Балканот спаѓа во помалку загрозена територија. Меѓутоа, многумина се плашат кога ќе почне да грми. ...
сите 6 | | | веќе видена

Иако звучи сосема неверојатно, низ светот одекна веста дека група калуѓерки го основале првиот фудбалски тим на калуѓерки во светот. На почетокот од годинава ...
сите 30 | | | веќе видена

Снегот на европските Алпи се топи, а инвазивните растителни видови ги потиснуваат домашните алпски растенија, покажаа сателитски снимки. Промените забележани ...
сите 12 | | | веќе видена

Обожавателите на „Топ ган“ однапред знаеја дека Вал Килмер ќе ја повтори својата улога како Том Ајсмен Казански во продолжението, но деталите за враќањето на ...
сите 2 | | | веќе видена

next