Факултети

Самохраните родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за ...
сите 23 | | | веќе видена

Новинарките на Факултети.мк, Милена Атанасоска-Манасиева и Сребра Ѓорѓијевска добија награда „Гласник на невидливите“ 2018, за сторијата за децата од ...
сите 2 | | | веќе видена

Феноменот синестезија е еден од ретките поими во психологијата на кои македонската психологија не обрнува многу внимание. Последица на тоа е што овој поим, ...
сите 3 | | | веќе видена

Предност при избор за истакнати стручни лица ќе имаат кандидатите што се избрани во наставно-научни звања на соодветната област на високообразовните установи ...
сите 18 | | | веќе видена

Фото: AFP Возачите на Формула 1 се подготвуваат за отворањето на сезоната Гран при во Австралија, а состојбата на Шумахер продолжува да биде мистерија. ...
сите 8 | | | веќе видена

Откако со децении Тамагочи можеше да се најде само во пластични јајца (а во Јапонија беше присутно само во видеоигрите), сега ова милениче, кое нам ни е ...
| | веќе видена

За звукот што произлегува кога со нокти се гребе табла сите знаеме дека е иритирачки, но по сè изгледа тоа не е најиритирачкиот звук. Група невронаучници од ...
сите 5 | | | веќе видена

Фото: Flickr Девелоперите пронашле нова класа во внатрешноста на претстојната верзија на „Андроид“ што ќе ја носи ознаката „Р“. Новата класа одредува минимална ...
сите 3 | | | веќе видена

next