Факултети

Константин, кој сега има осум години, играта „Букви“ заедно со својот татко Димитар Митров ја правел три години, кога сѐ уште одел во градинка. „Букви“ не се ...
сите 2 | | | веќе видена

Шарени, интересни, креативно декорирани јајца. Зајачиња, колачиња, велигденски погачи – сè во знакот на големиот христијански празник. Дечињата насмеани затоа ...
сите 3 | | | веќе видена

„Граѓанскиот фонд за имот би им овозможил на граѓаните заеднички да поседуваат дел од нашето национално богатство и да се обезбеди секој да реализира корист од ...
сите 2 | | | веќе видена

Премиерот на Фиџи, Френк Баинимарама, вели дека климатските промени носат речиси константни смртоносни циклони и дека Фиџи се соочува со застрашувачка нова ера ...
сите 2 | | | веќе видена

( Фото: Youtube screenshot ) Сонот на љубителите на научната фантастика наскоро ќе се оствари: можност да влезат во репродукцијата на славната спална соба од ...
сите 2 | | | веќе видена

Фото: АР Основачот на „Фејсбук“, Марк Закерберг стана милијардер-чудо од дете на 23 годишна возраст, додека основачот на „Беркшир Хетавеј“, Ворен Бафет го ...
сите 5 | | | веќе видена

( Фото: Mozilla ) Пред десетина години, на интернет сурфавме главно преку компјутерите, денес и натаму го правиме истото, но за голем број луѓе примарни уреди ...
сите 2 | | | веќе видена

Фото: Screenshot/Youtube Во американската сојузна држава Масачусетс е донесена пресуда која за нас, како држава, може да се нарече историска. Полјакот Радослав ...
сите 8 | | | веќе видена

Kвалитет во високото образование и автономија на универзитетите. Ова се очекувањата на министерката за образование и наука Рената Дескоска од предлог-законот ...
сите 21 | | | веќе видена

Со Законот за трансформација на работен однос, спречени сме да им исплаќаме хонорари на лица што не се вработени на факултетот. Каква било финансиска поддршка ...
сите 8 | | | веќе видена

Само на ИТ-факултетите бројот на доделените стипендии во последните десет години речиси се приближува: мажи – 567, жени - 520, додека во сите други области ...
сите 9 | | | веќе видена

Дали е добро децата да растат заедно со животни, дали новороденче може да дели соба со маче или куче, на што најмногу треба да внимавате ако најдобриот ...
сите 2 | | | веќе видена

Во понеделникот, на 2 април 2018, во култното место на турска чаршија – Менада, во присуство на четириесеттина пријатели и љубители на пишаниот збор, се одржа ...
| | веќе видена

next