Факултети

Со години НАСА ги анализираше ефектите што патувањето во вселената ги има врз здравјето на астронаутите така што правеше споредба меѓу близнаците Марк и Скот ...
сите 2 | | | веќе видена

Музејот на современата уметност во Скопје денеска напладне беше преполн со деца и нивните родители кои присуствуваа на првиот Фестивал на детската литература и ...
сите 11 | | | веќе видена

Младите луѓе не можете да ги врзете на едно место, но можете да им создадете услови да работат во средина која ќе ги стимулира за развој Центарот за трансфер ...
сите 4 | | | веќе видена

Еден млад човек, со својата нетолеранција за неправда и програмерски „занает“ во своите раце, успеа преку технологијата да нè извади од комфорната зона, да нѐ ...
сите 4 | | | веќе видена

Човечката психологија е нешто за кое сè уште не знаеме многу работи. Научниците едвај ја „изгребале“ површината. Но, веќе знаеме за начините со кои можеме да ...
сите 10 | | | веќе видена

Колекцијата фотографии наречена „Неверојатни светови“ на самоукиот фотограф кој на социјалните мрежи се потпишува како Пјанек ги прикажува нештата од ...
сите 2 | | | веќе видена

Лондонската полиција во четвртокот го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој пред речиси седум години доби засолниште во еквадорската амбасада во ...
сите 164 | | | веќе видена

Тематски, празникот Велигден е интересен и за децата. Пилињата, зајачињата, кокошките, велигденските јајца, кошниците се детали на кои децата посебно се ...
сите 9 | | | веќе видена

Проектот „Светот на Биби“ ќе биде промовиран во неколку содржини на првиот Фестивал на детската литература и илустрации „Литера“, кој ќе се одржи викендов во ...
сите 17 | | | веќе видена

„Втора шанса“ е првиот долгометражен филм на режисерката Марија Џиџева, со кој в среда во киното „Милениум“ ќе биде отворен 22. Скопски филмски фестивал. ...
сите 28 | | | веќе видена

next