Факултети

Од 22 ноември до 13 декември Австрија влегува во карантин, а од 1 февруари вакцинацијата ќе биде задолжителна. Покрај Австрија, сѐ повеќе европски земји ...
сите 152 | | | веќе видена

Оваа година се одбележува 20-годишнината од премиерата на „Хари Потер и каменот на мудроста“, првиот од серијата филмови за малиот волшебник Хари Потер, ...
| | веќе видена

„Дигиталната трансформација е патот кој треба да се оди во блиска иднина“. Ова треба да биде целта на секоја компанија што сака да чекори кон успех. Но, има ...
сите 22 | | | веќе видена

Во рамките на проектот на Здружението за култура „Крик 094“ од Гостивар излезе тријазичната збирка поезија „Млади поетски пера - Стиховите градат мостови“. Во ...
сите 7 | | | веќе видена

На студиите ја имав таа среќа да бидам во тим со тројца колеги од Куманово, па не само што се дружевме на факултет туку и мошне често заедно ги подготвувавме ...
сите 21 | | | веќе видена

Соломон Аш бил полско-американски гешталт-психолог и пионер на социјалната психологија. Во 1950 година спровел еден од најпознатите и најконтроверзни ...
сите 14 | | | веќе видена

Што пишувавме изминатата недела? Кајакарот Александар Златаров, шампион на Македонија: „Се стремам да го освојам Светскиот куп“ Имам освоено голем број медали ...
сите 3 | | | веќе видена

Сите знаеме некој што почнува да го украсува домот за новогодишните празници уште во ноември. Дали е премногу рано? Психолозите велат дека оние што ги ...
сите 7 | | | веќе видена

Истражувачите од Медицинскиот факултет при Универзитетот „Јеил“ развија нов вид третман за ковид-19 дизајниран да ја стимулира имунолошката одбрана на телото и ...
сите 33 | | | веќе видена

Катакомбите на Сицилија претставуваат една од најважните збирки на мумии во светот. Сепак, има многу малку документирани информации за мумифицирање на децата. ...
| | веќе видена

Во Македонија не можеш да гладуваш, сѐ има во природата: малинки, печурки, бадеми, јагоди, диви цреши... Но, не знаеме да го цениме тоа. Ние не знаеме ниту ...
сите 21 | | | веќе видена

next