Факултети

Една роденденска забава одржана во 1893 година во Германија можела да биде сосема обична ако на неа не била присутна необичната девојка Еми Нетер. Еми Нетер ...
сите 4 | | | веќе видена

Многу моменти во церемонијата на дипломирање може да бидат незаборавни, но една од највпечатливите традиции во западниот свет е фрлањето на капите во воздух. ...
сите 5 | | | веќе видена

Потребна е поголема достапност на лекови за третирање зависност и предозирање со дроги во земјава Во земјава постојат програми за третман на опијатна зависност ...
сите 19 | | | веќе видена

Неодамнешна студија тврди дека прекинувањето на терапијата со антидепресиви може да доведе до голем број непријатни симптоми, кои директно влијаат врз ...
сите 21 | | | веќе видена

Продолжува ремонтот на „Нетфликс“. Според истражувањето на „Холивуд рипортер“ за случувањата во стриминг-платформата, компанијата ќе почне силно да се менува ...
сите 4 | | | веќе видена

Во едно неодамнешно истражување научниците открија дека постои очигледна врска помеѓу оптимизмот и долговечноста. Научното истражување, кое вклучува расно ...
сите 4 | | | веќе видена

Истражувачите се потрудија да ги откријат идеалните минути за ужина, прегратки, вежбање и слично. Еве колку време треба да посветите на секоја активност во ...
сите 10 | | | веќе видена

По многубројните ограничувања за патување и откажување на летовите, Јероен ван Нивенхов конечно го оствари својот сон и слета на Гренланд за да ги фотографира ...
сите 3 | | | веќе видена

Во шведскиот кварт Вастманланд се наоѓа еден од најчудните хотели во светот - „Хотел Сала Силвермајн“. Имено, хотелските соби се наоѓаат под земја и до нив ...
сите 32 | | | веќе видена

Претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ, а во изведба на МНТ од Скопје е најдобра претстава на годинашниот 56. македонски ...
сите 26 | | | веќе видена

next