Лидерот на партијата Движење самоопределување, актуелниот косовски премиер, Албин Курти доби нов четиригодишен мандат на чело на таа владејачка партија. На ...
сите 128 | | | веќе видена

Црногорските медиуми објавија дека на крајот на минатата недела во Сплит е уапсен Владан Мијушковиќ од Никшиќ, кој се бара во татковината под сомнение дека е ...
сите 13 | | | веќе видена

Млад Бугарин се обесил за време на гласање на избирачко место во градот Мондрагоне, регионот Кампанија, објавија локалните италијански медиуми. Според ...
сите 2 | | | веќе видена

Борис (1987), Маријана (1988) и Роберто (2013) Крстиќ, кој загина во страшна сообраќајна несреќа кај Мостар, ќе бидат погребани во вторник на гробиштата ...
сите 14 | | | веќе видена

Вршителот на должноста премиер на Бугарија, Гулаб Донев, за БНР најави дека ќе го свика Советот за безбедност на Владата за да донесе конкретни одлуки и мерки ...
сите 50 | | | веќе видена

Претседателот на Црна Гора и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило Ѓукановиќ смета дека е време за нови избори за Црна Гора „да добие ...
сите 70 | | | веќе видена

Момчето Н.А.(9), кое вчера загина во несреќа во семејната куќа во Аметовиќ, денеска е погребано во селото Радаљ во Мали Зворник. Како што раскажува неговата ...
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на Партијата на слободата и до неодамна шеф на албанската држава, Илир Мета денеска изјави дека на средба со американската амбасадорка во Тирана ...
сите 67 | | | веќе видена

Вишиот суд во Нови Сад денеска на седум години затвор го осуди Бора Баточели (61), станар на Домот за стари лица во Футог, обвинет дека се обидел да ја убие ...
сите 2 | | | веќе видена

Албанската влада донесе одлука со која престанува со работа турското средно училиште „Мехмет Акиф Ерсој“ во Тирана. Во одлуката потпишана од вицепремиерката ...
сите 16 | | | веќе видена

„Kланот „Америка“ е најдолговечниот, веројатно најмоќниот, но и најмистериозниот криминален клан од Балканот, чии членови повеќе од две децении шверцуваат ...
сите 2 | | | веќе видена

Поради зголемениот миграциски притисок, прогласена е делумно вонредна состојба во три југоисточни региони во Бугарија во близина на границата со Турција, ...
сите 7 | | | веќе видена

Кај 32-годишен возач вчера вечерта во хрватскиот град Винковци алкотестот покажал дека има 4,17 промили алкохол во крвта. Полицијата го привела на трезнење, а ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот Вучиќ најави нова американска инвестција во Србија. Станува збор за компанијата „Ривиан“. Ќе се произведуваат електрични теренски возила и ...
сите 2 | | | веќе видена

Големо внимание предизвика назнчувањето на новиот амбасадор на САД во Црна Гора. Станува збор за Бикс Алију. Тој е дипломат чии корени потекнуваат од Кичево, ...
сите 10 | | | веќе видена

next