Нова Македонија

Министерството за здравство во соработка со Министерството за труд и социјална политика разработува модел што треба да обезбеди здравствена заштита за ...
сите 15 | | | веќе видена

Леон Лекоски од Охрид има само 11 години, а веќе е еден од најталентираните фудбалери во покраината Северна Рајна Вестфалија, Германија. Тој минатата година ...
сите 2 | | | веќе видена

Пристигнати се 13 апликации на јавниот повик за формирање бизнис акцелератори за млади, прединвестициска програма и инвестиции за старт ап компании на Фондот ...
сите 8 | | | веќе видена

Растот на просечната плата во јуни годинава во однос на јуни лани од 6,1 процент за министерот за финансии Драган Тевдовски е сериозен раст. – Особено радува ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Куќата на Уранија – МАНУ, во рамките на годинашната „Научна и уметничка визита“ завчеравечер беше претставен поетскиот портрет на академик Радован ...
сите 13 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ја посети новоотворената градинка во општина Зрновци, кочанско. Од Министерството за труд и ...
сите 15 | | | веќе видена

Народниот театар во Приштина, со седиште во Грачаница, во октомври одбележува јубилејни 70 години постоење. Јубилејот ќе биде одбележан на 8 октомври, со ...
| | веќе видена

Концертот се одржа по повод јубилејот од раѓањето на Ристо Аврамовски, Драгослав Ортаков и Стојан Стојков Врвните членови на македонската културна сцена и ...
сите 114 | | | веќе видена

Чешка Република и Словачка денеска ја одбележаа 50-годишнината од инвазијата на трупите на Варшавскиот пакт под советско водство со цел задушување на т.н. ...
сите 9 | | | веќе видена

Проблемот со откупот на сливите е наметнат и е резултат на неконзистентните, популистички, погрешни и криминални политики што биле водени во претходните 11 ...
сите 148 | | | веќе видена

Во издание на издавачката куќа „Паблишер“ неодамна излезе книгата „Антологија на старогрчки поговорки и мудрости“ од приредувачот Валериј Софрониевски. ...
сите 2 | | | веќе видена

Во рамките на Студентската програма на „Македокс 9“, која содржи 13 филма и ќе трае до 22 август, вечерва во „Куршумли-ан“ ќе бидат прикажани филмовите: „Бајка ...
сите 56 | | | веќе видена

Еврокомесарот за економски и финансиски работи Пјер Московиси најави дека првата надзорна мисија на Грција, по завршувањето на програмата за економска помош, ...
сите 36 | | | веќе видена

По добиен список од 30 можни производители на генетички модифициран ориз, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) вчера ги продолжи контролите на терен. Како ...
сите 53 | | | веќе видена

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против М.Л. (46) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено ...
сите 21 | | | веќе видена

next