Нова Македонија

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во врска со случајот на починато 24-годишно момче во Клиничката болница Битола, иницира Државниот санитарен и ...
сите 28 | | | веќе видена

Законот за амнестија ја доби поддршката во владина постапка и за десет дена истиот закон ќе биде пред пратениците во Собрание, информираат од Министерството за ...
сите 148 | | | веќе видена

Европската унија подготвува нов пакет за проширување кој ќе претставува нова алатка што ќе демонстрира дека таа е подготвена да прими нови земеји членки и да ...
сите 76 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Германија потврди дека амбасадорката на таа земја во Отава, Сабине Спарвасер била дел од скандалот во канадскиот ...
сите 58 | | | веќе видена

Министерот за правда Кренар Лога се сретна со претставниците на Синдикатот на УПОЗ, информираа од Министерство за правда. На средбата се разговарало за ...
сите 79 | | | веќе видена

Владата на предлог на Министерството за економија донeсе Одлука за намалување на увозните давачки за увоз на свежи домати, краставици и пиперки. Со оваа ...
сите 21 | | | веќе видена

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ попладнево демантираше дека на пратеничката Дафина Стојаноска и испратил вербална или гестикулативна порака на ...
сите 102 | | | веќе видена

Вработените од ЈКП „Комуналец“ – Прилеп и пожарникари од ТППЕ Прилеп веќе два дена гаснат пожар на депонијата кај Алинци. Пожарот кој претходно беше ставен под ...
сите 137 | | | веќе видена

Одговорноста за измените на Кривичниот законик е на Собранието. Значи, тие измени се направени со глас на одредени пратеници, изјави министерот за правда ...
сите 148 | | | веќе видена

Истакнувањето на македонското знаме на грчкото училиште Оукли Грамар во Австралија, по повод Денот на независноста на Македонија – 8 септември, предизвика ...
сите 6 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЦ) изјави дека е свесен за опасноста некои ...
сите 34 | | | веќе видена

Од вкупно 2.114 затвореници низ државата со новиот предлог-закон за амнестија целосно се ослободуваат 286 лица, а делумно ослободување од ефектот на 30 ...
сите 148 | | | веќе видена

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска, остро реагираше на однесувањето на вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, на собраниската седница за ...
сите 102 | | | веќе видена

Нема политика кај дел од пензионерите, меѓутоа во Иницијативниот одбор има политика, името е ВМРО-ДПМНЕ. Сите членови на Иницијативниот одбор се токму од ...
сите 102 | | | веќе видена

Одоговорност за случајот со онкологија ќе има и одговорните за евентуална злоупотреба ќе бидат изнесени во јавноста со име и презиме, истакна денеска ...
сите 55 | | | веќе видена

Независниот синдикат на судска администрација и Синдикатот на затворска полиција и администрација денеска во Скопје одржаа протестен марш, кој започна од пред ...
сите 79 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска пристигна во ненајавена посета на Киев, од каде изјави дека украинските сили постепено освојуваат ...
сите 112 | | | веќе видена

next