Нова Македонија

Данскиот пронаоѓач и претприемач, Питер Мадсен, кој ја уби шведската новинарка Ким Вал, бил фатен во обид да избега од затвор, пренесува Би-би-си. Полицијата ...
сите 40 | | | веќе видена

Ѕидот на плачот Ѕидот на плачот е единствената структура што е зачувана од т.н. Втор храм на Соломон во Ерусалим. Споменатиот храм е изграден од страна ...
сите 3 | | | веќе видена

Љубљана – Словенечката влада не се откажува од предлогот да ангажира војска на границата со Хрватска, а доколку помине владиниот предлог за измена на Законот ...
сите 14 | | | веќе видена

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за сериозни, изјави министерката за одбрана, Радмила ...
сите 99 | | | веќе видена

Ибрахим Маколи, претставник за прашањето за исчезнатите лица на косовскиот преговарачки тим, кој учествува во дијалогот со Србија што под покровителство на ЕУ ...
сите 4 | | | веќе видена

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование и наука, Мила ...
сите 156 | | | веќе видена

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието ќе достави барање за спроведување на надзорна расправа за утврдување на причините и извршувањето на ...
сите 73 | | | веќе видена

Францускиот весник „Ла Новел Републик“ добил закани откако беа објавени карикатурите на пророкот Мухамед во вчерашното издание, соопштија денеска новинарите од ...
сите 83 | | | веќе видена

Голем помор на риби кај производителите на крап, се случува во моментот на Тиквешко Езеро, а почнувајќи од утринските часови во текот на вчерашниот ден вторник ...
сите 17 | | | веќе видена

Во текот на последните девет месеци се слушнаа многу објаснувања за овие различни епидемиски варијабли – време, стара популација, витамин Д, претходен ...
сите 89 | | | веќе видена

Отава – Границата меѓу Канада и САД ќе остане затворена до 21 ноември за патувања што не се многу потребни, за да се спречи ширењето на коронавирусот, соопшти ...
сите 161 | | | веќе видена

Додека Франција презема засилени мерки против лица осомничени за верски екстремизам, повеќе европски земји засега сѐ уште немаат јасна визија ниту план како да ...
сите 124 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го критикуваше францускиот претседател Емануел Макрон затоа што користи антиисламска реторика, која вклучува создавање ...
сите 124 | | | веќе видена

Во архивата на весникот има текстови за хонгконшкиот грип што во земјава пристигнал есента и зимата 1969 година, бидејќи, за разлика од денес, кога ...
сите 89 | | | веќе видена

next