Нова Македонија

Албанскиот министер за дијаспора Пандели Мајко, од северниот град Кукс, за време на одбележувањето на 20-годишнината од егзодусот на Албанците од Косово, ...
сите 10 | | | веќе видена

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос побара од Велика Британија да ги „ослободи и врати“ мермерните статуи од Акропол од нивниот „мрачен затвор“. Станува ...
сите 8 | | | веќе видена

Со сведочење на Александра Николовска вработена како инженер во Управата за безбедност и контраразузнавање при МВР во Кривичниот суд продолжи рочиштето за ...
сите 178 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин му предложи на францускиот колега Емануел Макрон помош од најдобрите руски експерти за обновување на катедралата Нотр Дам, ...
сите 96 | | | веќе видена

Интересот на компаниите за повикот за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации е голем и до вчера имало вкупно 811 регистрации и подигнувања на ...
сите 54 | | | веќе видена

Пентагон развива нови воени опции за Венецуела, чија цел е одвраќање на руското, кубанското и на кинеското влијание во режимот на претседателот Николас Мадуро, ...
сите 76 | | | веќе видена

Димитар Пандев е годинашен добитник на наградата „Книжевна далга“ што ја доделуваат Културниот центар „Бран“ и ревијата за книжевност „Бранувања“ од Струга за ...
сите 15 | | | веќе видена

Претседателските кандидати на двете најголеми партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Гордана Сиљановска-Давкова и Стево Пендаровски, со митинзите во главниот град, викендов ...
сите 14 | | | веќе видена

Во контекст на растечки тензии во Либија, невладината организација Амнести Интернешнал бара итно да бидат ослободени мигрантите и бегалците кои се наоѓаат во ...
сите 52 | | | веќе видена

next