Нова Македонија

Рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделските стопанства за 2019 година е започнат и ќе трае до 30 следниот месец, соопшти денеска Агенцијата за ...
сите 10 | | | веќе видена

Европскиот парламент денеска ја објави третата и последна проекција на кого ќе му припаднат седиштата во следниот парламентарен состав, врз основа на примероци ...
сите 17 | | | веќе видена

Американскиот секретар за правда и државен јавен обвинител, Вилијам Бар на денешното претставување на делумно преработениот извештај на специјалниот обвинител ...
сите 95 | | | веќе видена

Европскиот парламент при едно од своите последни гласања во овој состав, денеска одлучи да не го усвои законодавството за мобилните работници во прво читање, ...
сите 3 | | | веќе видена

Традиционалниот Велигденски концерт во Куманово ќе се одржи утре во Соборниот Храм Свети Никола, најавија на денешната прес-конференција надлежните од секторот ...
сите 20 | | | веќе видена

Младата активистка им порача на европските политичари дека проблемот со климатските промени треба да го третираат како „егзистенцијална криза“ Политико Се чини ...
сите 21 | | | веќе видена

Германските обвинители денеска обвинија 92-годишен поранешен стражар во нацистички концентрационен логор како соучесник во масовните убиства, во еден од ...
сите 13 | | | веќе видена

Концерт за класична гитара на младите музичари Дамјан Илиевски и Георги Трајков ќе се одржи во домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје, утревечер, во 19 ...
сите 4 | | | веќе видена

Новиот албум на Горан Трајкоски со оригинална музика создадена за филмот „Ругање со Христос“ на режисерот Јани Бојаџи ќе биде промовиран во просториите на ...
сите 29 | | | веќе видена

Здруженијата на пензионери од Прилеп, Битола, Крушево и Демир Хисар, денеска во Центарот за култура „Марко Цепенков“ ја одржаа 17-тата Регионална ревија на ...
сите 11 | | | веќе видена

Македонскиот јазик доби свој ден, 5 Мај, кој според одлуката на Владата ќе се одбележува како празник од работен карактер. Одбележувањето годинава е закажано ...
сите 4 | | | веќе видена

Романот „Последните денови на Ханс“ на македонскиот автор Михајло Свидерски излезе деновиве во издание на „Или-или“. Романот претставува внатрешна борба и ...
сите 4 | | | веќе видена

next