Нова Македонија

На својата 15-та седница Владата денеска го утврди текстот на предлог-законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од ...
сите 101 | | | веќе видена

Владата на денешната седница донесе одлуки за именување директори, в.д. директори и членови на управни одбори на повеќе јавни претпријатија и акционерски ...
сите 114 | | | веќе видена

Од еколошката организација Еко-свест ги обвинуваат градските власти дека се обидуваат да усвојат важни плански документи за градот без консултации со жителите ...
сите 24 | | | веќе видена

Најновите статистички извештаи на веб-сајтот „ Ворлдометерс “ според кои Македонија е прва во светски рамки по број на починати во 24 часа на милион жители, ...
сите 633 | | | веќе видена

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, ги осуди изјавите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган упатени за неговиот француски колега Емануел ...
сите 171 | | | веќе видена

Со одлука на стручна комисија, Друштвото на писатели Битолски книжевен круг ги објави наградените ракописи за 2020 година, при што наградата Книжевен круг за ...
сите 14 | | | веќе видена

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“, денеска заедно со останатите опозициски партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе ...
сите 436 | | | веќе видена

Охридската полиција поднесе кривична пријава против 18-годишниот Н.В. од Скопје поради сомнение за сторено кривично дело загрозување со опасно орудие при ...
сите 66 | | | веќе видена

Москва ги повикува Грција и Турција да го решат нивниот територијален спор преку политички дијалог заснован на меѓународното право, изјави рускиот министер за ...
сите 17 | | | веќе видена

Селекторот на македонската машка репрезентација Данило Брестовац го објави поширокиот список со 35 ракометари за претстојните квалификациски натпревари за ...
сите 59 | | | веќе видена

Децата што растат со куче се попозитивни Нова студија докажува дека поврзаноста и играта на децата со кучињата позитивно влијаат и на подоцнежниот емоционален ...
сите 3 | | | веќе видена

Нешто сосема невообичаено им обезбеди на своите клиенти уникатна книжарница во Тајван, каде што посетителите купуваат исклучиво во мрак. „Вугуан букс“ се наоѓа ...
сите 2 | | | веќе видена

Своите настапи на големата прослава на 20-годишнината на фестивалот „Егзит“ ги потврдија некои од клучните актери на светската електронска и трап-сцена, од кои ...
сите 2 | | | веќе видена

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, утре и задутре ќе престојува во работна посета на Франција. Ова е прва посета на ...
сите 166 | | | веќе видена

next