Нова Македонија

Први мај мина незабележано, во сендвич меѓу верски празник и избори. Во земја во која владее речиси религиско верување дека „НАТО ќе нѐ брани, а ЕУ ќе нѐ ...
| | веќе видена

Постои несомнена документација дека хомосексуалноста сѐ до 1973 година во Прирачникот за ментални болести е класифицирана како ментална болест. И јас лично, ...
сите 3 | | | веќе видена

Шведскотo обвинителство денеска треба да објави дали повторно ќе ја отвори истрагата против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, по обвинувањата за силување ...
сите 66 | | | веќе видена

Најмалку осум деца загинаа, а две се тешко повредени во експлозија на бомба поставена покрај пат во авганистанската провинцијата Газни. Децата загинале играјќи ...
сите 16 | | | веќе видена

Еден од кандидатите на опозицијата за градоначалник на Истанбул, Муамер Ајдин денеска објави дека ја повлекува својата кандидатура на повторените избори што ќе ...
сите 44 | | | веќе видена

Германската полиција соопшти дека отворила истрага по пронаоѓањето на три лица убиени со самострел во хотелска соба во Баварија, јави агенцијата „ДПА“. ...
сите 12 | | | веќе видена

Во напад на вооружани напаѓачи врз католичка црква во африканската држава, Буркина Фасо убиени се најмалку 6 лица, меѓу кои и локален свештеник, пренесе „Франс ...
сите 16 | | | веќе видена

На денот на свечената инаугурација на новиот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, меѓу присутните странски државници на ...
сите 274 | | | веќе видена

Многу голови, атрактивни потези, црвен картон, им овозможија екипите на Торино и Сасуоло на фудбалските фанови во 36. коло на Серија А. Гостинскиот тим двапати ...
сите 5 | | | веќе видена

next