Нова Македонија

Најмалку девет луѓе загинаа во пожар што од четвртокот беснее во северна Калифорнија, додека на југ, познатото летовалиште Малибу е загрозено од друг пожар што ...
сите 152 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по предлог измените и дополнувањата на Буџетот, во второ читање. Расправата почна ...
сите 85 | | | веќе видена

Светскиот наталитет е намален за половина од 1950 година, и постојат големи разлики според животниот стандард во одделни земји, се наведува во студија на ...
сите 3 | | | веќе видена

Сè повеќе антисемтиски напади во Франција. Нивниот број се зголеми за повеќе од 69 отсто во 2018, напиша денеска на Фејсбук францускиот премиер Едуар Филип. – ...
сите 5 | | | веќе видена

Норвешка објави дека ги стопирала новите дозволи за извоз на оружје во Саудиска Арабија по неодамнешните случувања во заливската земја и ситуацијата во Јемен. ...
сите 180 | | | веќе видена

По долгите месеци шпекулации, Рахим Стирлинг се согласи да потпише нов договор со Манчестер Сити. Денес англискиот репрезентативец се врза со клубот за уште ...
сите 21 | | | веќе видена

САД мора да обезбедат секој кој бега од насилства или прогон, а кому му е потребна заштита како бегалец, да ја добие брзо и „без опструкции“ во согласност со ...
сите 21 | | | веќе видена

Палестинци во Газа денеска во долги редици чекаа заостанати плати, за кои, како што тврди Хамас, се погрижил Катар, во новиот обид за ублажување на тензиите во ...
сите 86 | | | веќе видена

Бројот на жртвите од тројниот бомбашки напад во главниот град на Сомалија, Могадишу, се зголеми на 26 цивили и шестмина терористи, соопшти денеска полицијата. ...
сите 8 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд попладнево на распит пред судија во претходна постапка беа доведени петмината осомничени кои се приведени денеска во новата истрага ...
сите 149 | | | веќе видена

Цената на суровата нафта „брент“ денеска се намали под 70 американски долари за барел, првпат после 10 април 2018 година. Според аналитичарите, цената на ...
сите 89 | | | веќе видена

Со девет гласа „за“ и седум „против“ попладнево помина и вториот нацрт амандман за уставни измени во собраниската Комисија за уставни прашања. Со вториот нацрт ...
сите 123 | | | веќе видена

next