За време на празниците храната е секогаш во преден план – може да биде и подарок и причина за се почести собири на семејството и пријателите. Имено, храната е ...
сите 61 | | | веќе видена

„Го обожавам мојот роден Белград, но Барса ме маѓепса – со својот јазик, култура, историја, уникатната сина боја на небото, морето, палмите, храната, виното и ...
сите 2 | | | веќе видена

Календарски, зимата сè уште не е пристигната, но постудените денови се, па затоа е важно да запомните некои важни работи што треба да се следат. Голем процент ...
сите 2 | | | веќе видена

10-годишниот Теди од британскиот Пепард покренал петиција со која се надева дека ќе влијае на гигантот „Apple“. Поточно, на еден нивен емотикон. Имено, Теди ...
сите 2 | | | веќе видена

Висок парагвајски функционер е сменет поради потпишување на меморандум за соработка, со кој се препорачува воспоставување дипломатски односи со држава која не ...
сите 5 | | | веќе видена

Додека целиот свет расправа за тоа дали вештачката интелигенција во иднина ќе преземе контрола и така ќе го реализира сценариото кое сме можеле да го гледаме ...
| | веќе видена

Американските научници можеби откриле зошто некои луѓе добиваат главоболка и по консумирање на мала количина црвено вино, иако не наидуваат на сличен проблем ...
сите 2 | | | веќе видена

Извештајот на активистите доаѓа во време кога претставниците на ЕУ имаат намера да објават предлог за промена на регулативата во оваа област. Врз основа на ...
сите 3 | | | веќе видена

Медот, лукот, јужното овошје, зеленчукот, јогуртот и црната чоколада помагаат во одбраната на организмот… Ако имунитетот го сфаќаме како способност да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Во близина на градот Гриндавик во југозападниот дел на Исланд вчера се регистрирани околу 300 земјотреси, најмногу околу полноќ, а Исландската метеоролошка ...
сите 3 | | | веќе видена

Овој остров се наоѓа во Грција, покрај далеку познатиот и поголем „брат“ Крит. Во историјата бил познат по не баш прекрасните времиња, што во голема мера ...
сите 2 | | | веќе видена

Грчкиот работник од 2023 година не е соодветно платен, ниту пак очекува зголемување на заработката во новата година. Тој бара и менува работа на секои три ...
сите 5 | | | веќе видена

Лао Це се смета за еден од основачите на таоизмот и еден од најценетите филозофи на светот којшто зад себе оставил некои од најдлабоките мисли. Тој бил роден ...
| | веќе видена

Пред да стане претседател на Украина, Володимир Зеленски беше познат комичар, а сега повторно се појави телевизиски скеч од 2014 година во кој ја игра ...
сите 3 | | | веќе видена