За мнозинството во Советот на Град Скопје ништо не е завршено. Битката во Скопје е во недела, по што ќе видиме кој има реално мнозинство, рече Љубица Јанчева ...
сите 188 | | | веќе видена

Дорис Пак, претседателка на асоцијацијата на жени во Европската народна партија (ЕПП) и поранешна европратеничка, ја изрази својата поддршка за мене како иден ...
сите 194 | | | веќе видена

Државната изборна комисија ја разреши Општинската изборна комисија за Дебар, поточно нејзниот прв ешалон, додека остануваат и понатаму заменик-претседателот и ...
сите 166 | | | веќе видена

Серјожа Марков, сведок во „Плацови на Водно“, негира дека Александар Ивановски-Теранова потпишувал документи во адвокатската канцеларија „Марков-Чукиќ“. Тој ...
сите 87 | | | веќе видена

17 годишна девојка утрово почина од Ковид 19 на Клиниката за инфективни болести. Младата пациентка од Соптница, Демирхисарско, имала дијабетес тип 1 и не била ...
сите 34 | | | веќе видена

Вчера се одржа првата тркалезна маса посветена на “фриленсерството” во Северна Македонија, организирана во рамки на RECONOMY програмата, на која се дискутираше ...
сите 15 | | | веќе видена

Програмерите, креативците и дизајнерите истражуваа нови начини за развој на растечките екосистеми на Samsung Компанијата Samsung одржа онлајн конференција ...
сите 4 | | | веќе видена

За жал оваа девојка дошла во Зоо Скопје да ги малтретира животните и да си го ризикува сопствениот живот прескокнувајќи ги оградите. Секако ќе добие соодветна ...
сите 17 | | | веќе видена

Оркестарот на Филхармонијата, вечерва, во 20 часот, ќе го одржи концертот насловен „Зимски соништа“. Како солист настапува виолистот Тимоти Ридаут од Велика ...
сите 31 | | | веќе видена

Ретроактивната, а не само ретроспективна изложба на Дороти Пачкова е резултат на нејзината внатрешна нужност да ја преобликува стварноста, да дејствува со ...
сите 31 | | | веќе видена

Трет Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО денеска и утре се одржува во Општина Битола и во Центарот за култура-Битола. Темата на форумот е ...
сите 5 | | | веќе видена

Во периодот јануари - септември најголемата македонска фармацевтска компанија „Алкалоид“ прикажува позитивно и успешно работење што се гледа како во поглед на ...
сите 59 | | | веќе видена

Европа сака да биде зелена, па не само што го исфрла јагленот, туку и самата се откажа од речиси 20 отсто од домашното производство на гас, енергенсот на кој ...
сите 72 | | | веќе видена

Денеска од нас. Зелен рид кандидатот за градоначалник Оливер Илиевски истакна дека населбата во последниот период се шири, изградени се нови станбени згради, а ...
сите 213 | | | веќе видена

„Потребно е многу повеќе грижа и многу повеќе ефикасност во служењето кон граѓаните. Тоа е промената која ја внесуваме и во централната, и во локалната власт и ...
сите 208 | | | веќе видена

Експертот од областа на медицината кој се активираше во јавноста во овие години на Ковид-19, д-р Никола Пановски, гостуваше во „Утрински Брифинг“ и говореше за ...
сите 54 | | | веќе видена

Столе Димитриевски одигра клучна улога на вчерашниот натпревар против Барселона во шпанската престолнина, бидејќи во победата од 1:0 на Рајо Валјекано, му ...
сите 39 | | | веќе видена

По поразот од Сасуоло на домашен терен, почна да расте притисокот врз тренерот на Јувентус, Масимо Алегри. Италија Италијанските медиуми не се штедеа во ...
сите 76 | | | веќе видена

Охрид, 28. октомври 2021 (ИНПРЕС) – Нашата цел е Охрид да биде град со најдобар стандард за образование во нашата држава. Продолжуваме со инвестиции во сите ...
сите 34 | | | веќе видена

Разубавувањето на делот околу Охридското Езеро е наш приоритет затоа што сакаме нашите деца да растат тука и да растат здрави, а по нас да оставиме здрава и ...
сите 36 | | | веќе видена

63-годишното постоење на ова училиште се одбележа со свеченост на која градоначалникот Ѓорѓиевски и директорот на училиштето Мартин Мартиновски, поставија ...
сите 12 | | | веќе видена

Вработените членови на Синдикатот за образование на Србија денеска ќе одржат предупредувачки штрајк – нема да се одржи првиот час во прва смена и првиот час во ...
сите 9 | | | веќе видена

Триста и осум жители на Тетово и Гостивар, за период од изминативе 9 месеци добија кривични пријави за повеќе прекршоци, како на пример дека не биле најдени во ...
сите 86 | | | веќе видена


На 28 Октомври