Спортски

Гонзало Игуаин денес пристигна во Торино и утре официјално ќе биде претставен на пресконференција, но денес ја даде првата изјава кака играч на Јувентус. Игуаин за „Скај Италија“ изјави дека е среќен што доаѓа во Торино и дека примарна цел ќе биде освојување на Лигата на шампиони. „Првите импресси се прекрасни. Среќен сум што доаѓам тука, ова е одличен клуб и имаме многу силен тим. Се надевам дека ќе ја освојам Лигата на шампиони со Јувентус“, истакна Игуаин. „Се радувам што ќе играм со Дибала, тој е мој добар пријател. Сега најважно е да се подготвиме добро до почетокот на сезоната. Се надевам дека ќе имаме успешна година и дека ќе освоиме многу трофеи. Им благодарам на сите фанови кои дојдоа овде да ме поздрават“, додаде Аргентинецот.
сите 18 | | | веќе видена

Раководството на Наполи реагираше брзо и веднаш донесе замена за Гонзало Игуаин, но тоа нема да биде единствениот напаѓач кој што ќе пристигне во Неапол ова лето. Имено, италијанските медиуми пренесуваат дека Наполи го договорил трансферот на напаѓачот на Ајакс и полски репрезентативец Аркадиус Милик кој во следните денови треба да пристигне на медицински прегледи. Милик одигра фантастична сезона во Ајакс и одлично се претстави на Европското првенство, па многу европски клубови покажаа интерес за неговиот потпис. Наполи беше најбрз и постигна договор со Ајакс, а трансферот ќе изнесува 25 милиони евра плус додатни 5 милиони евра бонус. Играчот веќе постигна договор со клубот и во наредните денови ќе постпише петгодишен договор. Доаѓањето на Милик не го исклучува трансферот на Мауро Икарди за кого Наполи денес достави нова понуда од 52 милиони евра.
сите 6 | | | веќе видена

Босанскиот репрезентативец Един Џеко минатата година одигра под своето ниво во дресот на Рома, па постојано се шпекулира дека ќе го напушти „Олимпико“. Сепак, Босанецот во интервју за „Кориере дело спорт“ тврди дека сигурно останува во Рома и беше брутално искрен околу неговата моментална ситуација. „Мојата иднина е тука, останатото се само шпекулации. Јас сум концентриран на мојата работа и се подготвувам за следната сезона. Останувам сигурно, ако сакав да заминам ќе го направев тоа уште во јануари“, изјави Џеко и проговори за критиките. „Критиките се прифатливи кога не се игра добро и не се остваруваат резултати. Но неможам да разберам како еден ден си феномен, а другиот ден си за во канта. Искрено, ако јас постигнував 50 гола немаше да играм за Рома. Тогаш мојата вредност ќе беше 70 милиони и Рома немаше да ме купи“, искрено одговори Џеко. На крајот проговори и за трансферот на Пјаниќ во Јувентус. „Јас дојдов во Рома независтно од луѓето кои ги познавав тука. Пјаниќ е мој пријател но знаев дека не можеме ...
сите 11 | | | веќе видена

За сите заразени гејмери на фудбалските игрици, пристапот при одлуката „дали FIFA или PES“ е клучен оваа година. FIFA досега постојано ја добиваше битката изминатите години, но можеби оваа година нештата ќе се сменат, откако беше објавена големата вест дека Pro Evolution Soccer ќе ги има ексклузивните права за стадионот на Барселона, Камп Ноу. Тоа значи дека FIFA ќе мора да „измисли нов Камп Ноу“ за нивното издание на играта за 2017 година. Тоа е голема вознемирувачка вест за припадниците на гејмерската заедница. Нема Камп Ноу? Едноставно не е фер, не е право. Трејлерот на PES го имате погоре, а за да бидеме фер, еве го и трејлерот за FIFA 2017.
сите 2 | | | веќе видена

Првиот човек на Наполи, Аурелио де Лаурентис го обвини денес Јувентус дека одиграл валкана игра околу трансферот на Игуаин, кого го нарече предавник. Јувентус вчера ја активираше откупната клаузула на Игуаин , откако претходно се договори со играчот, кој тајно ги помина медицинските прегледи и стави потпис на преддоговор. „Половина час откако Јувентус не информираше дека ќе ја плати клаузулата, ние почнавме да ја планираме иднината без Игуаин. Навистина не верувавме дека ќе си замине и дека така лесно ќе ги фрли во вода трите години минати во Наполи. Некои сметаат дека кога зборуваме за предавство е преувеличување на работите, но јас мислам обратно. Ова е повеќе од предавство, ова е покажување на неблагодарност“, истакна Де Лаурентис. „Вистина е дека постоеше клаузула, но Јувентус одигра валкана игра и тајно ги спроведе медицинските прегледи со нашиот играч. Очекував дека понаку ќе се однесуваат во целата работа. Сепак, ова е фудбал и нема место за сентименталности“, заклучи првиот човек на Наполи.
сите 22 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан во своето обраќање пред медиумите не ја исклучи можноста до крајот на преодниот рок да пристигне Пол Погба. Иако Манчестер Јунајтед е во напредни преговори за трансфер на Погба , сепак медиумите пренесуваат дека во последен момент и Реал се вклучил во трката за Французинот. „Не знам дали ќе пристигне Погба. Но до 31-ви август се е можно. Сега не е време да зборувам за Погба. Сите го сакаат бидејќи е одличен играч, а Реал секогаш ги сака најдобрите фудбалери“, истакна Зидан. „Сепак, ние работиме и не размислуваме за тоа што може да се случи. Рамос, Модриќ и Хамес штотуку ни се приклучија и размислувам само на припремите и играчите кои ги имам на располагање“, додаде Французинот. На крајот Зидан потврди дека Хамес Родригез ќе остане на „Сантиаго Бернабеу“. „Хамес е играч на Реал и ќе остане овде. Имаме силен тим во кој сите се заменливи“, заклучи Зидан.
сите 16 | | | веќе видена

Откако вчера Јувентус го комплетираше трансферот на Гонзало Игуаин, кој стана трет најскап фудбал фудбалер во историјата, „Скај Спорт“ го направи најскапиот идеален тим. „Скај Спорт“ реши да го склопи најскапиот идеален тим, на фудбалери кои направиле најголеми трансфери во историјата на фудбалот. Јувентус има тројца фудбалери меѓу најскапите 11 и тоа Буфон, Турам и Игуаин , а Реал Мадрид има дури четири – Зидан, Хамес Родригез, Роналдо и Бејл.
сите 13 | | | веќе видена

Винифер Фернандез е 21 годишна одбојкарка која игра за Доминиканската република. Последниов период нејзините облини се едни од најкоментираните и најпопуларните на социјалните мрежи. А и многу е убава, ќе признаете.
сите 5 | | | веќе видена

Роџер Федерер соопшти дека нема да настапи на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, но и дека нема да се појави на тениските терени до крајот на 2016 година. Швајцарецот, кој има најмногу Грен слем титули во историјата на тенисот, по консултација со лекарите реши да го пропушти остатокот од сезоната со цел целосно да се рехабилитира од повредата на коленото. „Драги навивачи, екстремно сум разочаран што објавувам дека нема да ја претставувам Швајцарија на ОИ во Рио де Жанеиро, но и што ќе го пропуштам остатокот од сезоната. Разгледувајќи ги опциите по консултација со лекарите и со мојот тим, донесов одлука да ја завршам 2016 година, бидејќи ми е потребна интензивна рехабилитација на коленото“ „Докторите ме советуваа дека паузата ми е потребна доколку сакам да играм уште неколку сезони. Тешко ми е што ќе го пропуштам остатокот од сезоната. Сепак, позитивно е што сфатив колку во досегашниот тек од кариерата имав среќа со повредите. Љубовта која ја имам кон тенисот, кон натпреварувањето и кон вас навивачите, ...
сите 21 | | | веќе видена

Италијанскиот шампион Јувентус го комплетира третиот најскап трансфер во историјата на фудбалот, откако го купи Гонзало Игуаин од Наполи за сума од 90 милиони евра. Игуаин , минатата сезона го собори четиридеценискиот рекорд во Серија А, постигнувајќи 36 голови во првенството, па во наредните пет години ќе игра за Јувентус каде ќе заработува 7,5 милиони евра по сезона. Трансферот на Игуаин е третиот најголем во историјата на фудбалот, прв на листата е Герет Бејл за чии трансфер од Тотенхем во Реал плати 100 милиони евра, втор Кристиано Роналдо кој за 94 милиони евра во 2009 година, од Манчестер Јунајтед се пресели во Реал.
сите 15 | | | веќе видена

Кристиано Роналдо нема да тренира до 10. Август поради повредата со која се здоби на Европското првенство, но тоа не му пречи добро да го поминува одморот во САД. Супер ѕвездата на Реал се забавуваше со Џенифер Лопез на нејзиниот 47-ми роденден и добро се забавуваше во Вип ложата на нејзиниот роденденски концерт.
сите 12 | | | веќе видена

Спортинг Лисабон се соочува со сериозен проблем. Колку тоа бизарно да звучи, но славниот португалски клуб не знае каде во моментов се наоѓа нивниот најдобар фудбалер, Жоао Марио. Жоао Марио беше еден од најдобрите поединци за Португалија на Европското првенство, а лисабонскиот клуб му даде одмор до петок.Меѓутоа, веќе дојде вторник, а фудбалерот сеуште не се појавил на тренинзите на својот тим. Спортинг Лисабон најави дека Жоао Марио ќе се соочи со парична казна бидејќи никого не информирал за отсуството и никој во клубот не знае каде се наоѓа во моментов. Медиумите веднаш почнаа да шпекулираат дека веќе е завршен неговиот трансфер во некој од европските гигати, бидејќи Жоао Марио во договорот има откупна клаузула од 50 милиони евра.
сите 28 | | | веќе видена

Жозе Мурињо се подготвува за новата сезона и веќе ги склопува коцките во Манчестер Јунајтед, па на десетина дена пред првиот официјален натпревар донесе важна одлука за тимот. Португалецот одлучи за капитен на „црвените ѓаволи“ да остане Вејн Руни , што ги изненади они кои мислеа дека Мурињо нема да смета на неговите услуги следната сезона. Руни веќе подолго време е капитен на тимот, но во последните неколку сезони не игра на она препознатливото ниво, но Мурињо му верува и е спремен да му помогне повторно да ја врати старата форма.
сите 39 | | | веќе видена

Сагата околу трансферот на Гонзало Игуаин заврши. Јувентус денес ја активираше клаузулата од неговиот договор со Наполи и ги достави документите до Италијанската федерација. Италијанскиот шампион ја активираше откупната клаузула која изнесува 94 милиони евра и ја искористи опцијата да ја плати на две рати по 47 милиони евра. „Бјанконерите“ денес ја исплатија првата транша и ги предадоа документите од договорот во Италијанската федерација, па од денес Игуаин е играч на Јувентус. Аргентинецот ќе пристигне во Торино во четврток, а се очекува официјално да биде претставен во петок. Потсетуваме, Игуаин веќе ги помина медицинските прегледи и стави потпис на четиригодишен договор според кој ќе заработува 7,5 милиони евра по сезона. Ова ќе биде најскапиот трансфер во историјата на Серија А и четврт најскап трансфер во историјата на фудбалот!
сите 16 | | | веќе видена

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, инсистира од 2026 година, бројот на репрезентациите кои ќе учествуваат на светските првенства, да биде зголемен од 32 на 40. Инфантино оваа своја идеја за проширување на бројот на учесници на светските првенства ја предложи во февруари, пред да биде избран за претседател на ФИФА. „Мојот предлог е од 2026 година 40 репрезентации да учествуваат на светските првенства, а најмалку две места да добијат репрезентациите од Африка“, изјави Инфантино. Форматот со 32 репрезентации ќе остане на наредните две светски првенства, во Русија 2018 и Катар 2022.
сите 15 | | | веќе видена

Доскорешниот капитен на РК Вардар, Филип Лазаров, кариерата ќе ја продолжи во Романија во екипата на Политехника Темишвар. Лазаров по завршувањето на сезоната го напушти Вардар, откако клубот не му понуди продолжување на соработката. Левиот бек во Темишвар ќе настапува заедно со репрезентативниот колега голманот Златко Даскаловски , кој од 2014 година е во овој тим. Лазаров во кариерата има настапувано за Металург, ПЛЕР Будимпешта, Пелистер и Вардар.
сите 63 | | | веќе видена

Реал е поприлично тивок во летниот преоден рок и до сега го доведе само Алваро Мората, кој изминатите две години играше за Јувентус. Навивачите и целиот свет од Реал очекуваат големи трансфери секое лето, па затоа медиумите тврдат дека ова е затишје пред бура и дека Флорентино Перез подготвува вистинска „бомба“. Имено, „кралскиот“ клуб ќе се обиде ова лето да го донесе Марко Верати на „Сантиаго Бернабеу“. Познато е дека Италијанецот е голема желба на Реал веќе подолго време, па сака да формира среден ред од соништата заедно со Крос и Модриќ. Зидан минатата сезона играше со тројца играчи во средниот ред, па поради тоа Перез сака да донесе квалитетен играч за врска, а откако пропаднаа трансферите на Андре Гомеш и Пол Погба сега се насочува кон Верати. Сигурно ќе биде тешко да се преговара со Пари Сент Жермен кој не сака да се откаже од Верати, но со Флорентино Перез се е можно.
сите 6 | | | веќе видена

Германскиот репрезентативец Лерој Сане е на чекор од трансфер во Манчестер Сити, потврди еминентниот германски весник „Билд“. „Билд“ пренесува дека Манчестер Сити и Шалке конечно постигнале договор. Германскиот клуб првично бараше 50 милиони евра за својата ѕвезда, но „граѓаните“ ќе платат 37 милиони евра плус многу бонуси. 20-годишниот офанзивен играч за врска минатата сезона ја одигра фантастично и беше дел од германската репрезентација на Европското првенство. Силен интерес за Сане покажа и Реал, но Манчестер Сити успеа да ја победи конкуренцијата и да го донесе Германецот на „Етихад“.
сите 6 | | | веќе видена

Борусија Дортмунд беше многу активна во овој преоден рок. Повторно неколку одлични фудбалери го напуштија „Сингл Идуна Парк“, но „милионерите“ овој пат не очајуваа премногу и однесоа осум квалитетни засилувања. За 107 милиони евра ги продадоа Хенрих Михтарјан, Матс Хумелс и Илкај Гундоган. Овие тројца фудбалери оставија голема празнина во тимот, но Борусија успеа одлично да го засили тимот. Паметно ги потрошија парите од продажбата, па не треба да се сомневаме дека новите засилувања одлично ќе функционираат следната сезона. Двете најголеми засилувања секако се Андре Шурле и Марио Геце . Едниот пристигна за 30 милиони од Волфсбург, а другиот за 26 милиони од Баерн. Тука е и талентираниот напаѓач Осман Дембеле кој пристигна од Рен и „вундеркиндот“ Емре Мор. Средниот ред го засилија Себастиан Роде и Микел Морено , додека местото на Хумелс го зазеде шпанскиот репрезентативец Марк Бартра . Левата бековска позиција ја засилија со Португалецот, Рафаел Гуереро. Јасно е дека тимот на Тухел сега е комплетен, но ...
сите 17 | | | веќе видена

Јувентус игра пријателски натпревар против Тотенхем во Австралија на кој дебитираа двете најнови засилувања Миралем Пјаниќ и Мехди Бенатиа. Јуве на полувреме води со 2:0, а дека Пјаниќ и Бенатиа ќе бида големи засилувања покажаа уште на првиот натпревар. Имено, дефанзивецот го постигна својот прв гол во дресот на „бјанконерите“ и тоа на асистенција на Пјаниќ. Погледнете! Dybala pogodio za Juventus, Pjanić započeo napad by mediabh Miralem Pjanic upisao sjajnu asistenciju za 2:0 by mediabh
сите 12 | | | веќе видена

next