Во Лондон и во неколку други британски градови синоќа се одржаа протести за поддршка на демонстрациите во САД што избувнаа по смртта на афроамериканецот Џорџ ...
сите 236 | | | веќе видена

Деновиве продолжува порастот на нови случаи на КОВИД-19. Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани 62 нови случаја, но и двајца починати. По олабавување на ...
сите 100 | | | веќе видена

Владејачката СДСМ смета дека вонредните парламентарни избори треба да се одржат на 5 јули, бидејќи тој датум го исполнува и законскиот рок од 22 дена до избори ...
сите 185 | | | веќе видена

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со ...
сите 67 | | | веќе видена

Јужноафриканскиот претседател и претседавач со Африканската унија, Сирил Рамафоса, изјави дека Кина ветила дека обезбеди 30 милиони тестови месечно за Ковид-19 ...
сите 11 | | | веќе видена

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и советникот за односи со јавност на претседателот на Владата, Марјан Забрчанец се во ...
сите 290 | | | веќе видена

Бразилската полиција синоќа во Сао Паоло употреби солзавец за да ги раздвои приврзаниците и противниците на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро.Неколку ...
сите 37 | | | веќе видена

САД ќе го прогласат левичарското движење АНТИФА за терористичка организација, соопшти вчера на Твитер американскиот претседател Доналд Трамп.АНТИФА е екстремно ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Косово од денеска стапува во сила новата, трета, фаза на постепено олеснување на мерките воведени со цел справување со епидемијата на Ковид-19.Меѓу мерките ...
сите 106 | | | веќе видена

Претседателот Доналд Трамп во петокот вечерта бил однесен во бункер под Белата куќа, откако демонстрациите напредувале кон неа и се појавила закана за неговата ...
сите 50 | | | веќе видена

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози.ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на ...
сите 20 | | | веќе видена

Борусија Дортмунд вечерва го совлада Падерборн со 6:1 во натпревар од 29. коло на Германското фудбалско првенство.Пола од головите за гостите, односно хет-трик ...
сите 43 | | | веќе видена

Македонскиот полициски синдикат денеска преку соопштение побара да престанат политичките борби кои одат на штета на Министерството за внатрешни работи и на ...
сите 84 | | | веќе видена

Филонис Флојд, братот на убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд, причина која што предизвика масовни протести и немири низ Америка, изјави дека разговарал како со ...
сите 31 | | | веќе видена

next