Нова Македонија

Стопанската комора на Македонија останува на ставот дека треба да се одложи воведувањето на прогресивното оданочување. Смета дека на таа реформа треба да и ...
сите 60 | | | веќе видена

Европската унија побара од косовските власти итно да ја објаснат одлуката за зголемување на даноците од 10 отсто за увозни стоки од Србија и од БиХ и очекува ...
сите 64 | | | веќе видена

По апсењето на Зоран Верушевски, ми се јави Звонко Костовски, кој во тој момент бил во присуство на Горан Грујоски, и ми пренесе порака од него дека доколку ...
сите 11 | | | веќе видена

Суштината на формирањето на Кооординативното тело за помирување е да помогне во превенирање на политички кризи, во олеснување на пронаоѓање квалитетни решенија ...
сите 64 | | | веќе видена

Информацијата за доставен предлог меморандум за реализација на заеднички интегрирана интервенција во пограничниот регион меѓу Република Грција и Република ...
сите 113 | | | веќе видена

Правосудниот систем, безбедносно-разузнавачките служби, јавната администрација и борбата против организиран криминал и корупција се областите кои се во фокусот ...
сите 29 | | | веќе видена

Англискиот фудбалски клуб Манчестер Сити потрошил 1,1 милијарди евра за фудбалери во последните четири години, а во исто време има развиено и план за да ги ...
сите 38 | | | веќе видена

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за купување печки на пелети во главниот град, соопшти Град Скопје. Во Град Скопје денеска до 16 часот се ...
сите 14 | | | веќе видена

Заеднички мерки и активности за релаксирање на односите меѓу тетовските навивачки групи „Војводи“ и „Балисти“ се договорени денеска на одвоени средби во ...
сите 18 | | | веќе видена

Првите документи ги изнесов на екстерен диск што Звонко Костовски ми го даде во ходниците на МВР, изјави сведокот Ѓорѓи Лазаревски на денешното рочиште на ...
сите 39 | | | веќе видена

По добиеното известување од Центарот за јавно здравје дека неколку работници во скопска фабрика за производство на пиво и сокови се затруле со храна, ...
сите 20 | | | веќе видена

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај објави дека неговата Влада на денешната седница донела одлука да воведе дополнителни 10 отсто на таксите за производите кои ...
сите 104 | | | веќе видена

Владината даночна реформа ќе поттикне даночно затајување и ќе го продлабочи јазот меѓу богатите и сиромашните, ќе изврши пенализација на луѓето кои напорно ...
сите 67 | | | веќе видена

next