Нова Македонија

Интернетот и технологијата може да предизвикаат зависност. Проблемот настанува кога електронските уреди почнуваат да го контролираат секојдневниот живот. ...
сите 9 | | | веќе видена

Баерн против Атлетико ја почнува одбраната на титулата Со вечерашните осум меча во групите А, Б, Ц и Д ќе биде комплетирано првото коло во Лигата на шампионите ...
сите 94 | | | веќе видена

Добро правило е никогаш да не се исклучува нешто што се покажува како вредно или има потенцијал. Околностите го направија овој формат задолжителен, но исходот ...
сите 39 | | | веќе видена

Пет ноќи празен домот остарел цела една година. – Ме касна оса. – Кога? – Вчера. – Те боли? – Кога ќе ми текне. Сред голем град, бавча. Жубори фонтана. Ана пие ...
| | веќе видена

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на професорот по ...
сите 83 | | | веќе видена

„Во која насока сакаме понатаму да ја развиваме нашата игра“ беше почетната тема за дискусија, во која спаѓаат брзината на играта и техничкиот и тактичкиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Според академик Митко Маџунков, „Фантомско стапало“ („Матица македонска“, 2020 г.) е роман што се чита со голема возбуда и естетска радост, врвна проза на ...
сите 5 | | | веќе видена

Во нашиот општествен колективен менталитет има дефицит на ред и дисциплина. Веројатно и историските околности придонеле за тоа. Можно е тоа да е главниот ...
сите 186 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ги обвини Комисијата за заразни болести и власта за лошото справување со коронавирусот, поради што, како што велат, бројот на заболени лица за три ...
сите 179 | | | веќе видена

Овој народ македонски е сведен на „комисии“, осиромашен, заплашен, загубен во лавиринтите на политиката. Утре кога ќе нѐ нема, политичарчињата што се борат за ...
сите 7 | | | веќе видена

Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште ...
сите 134 | | | веќе видена

next