Нова Македонија

Највисокиот турски суд го отфрли денеска барањето истанбулскиот објект од византиско време Аjа Софија повторно да стане џамија. Музехот Аја Софија прво бил ...
сите 14 | | | веќе видена

Од францускиот клуб Ница презедоа ригорозни мерки кон Марио Балотели, откако напаѓачот беше изваден од групата на тимот за натпреварот со Рен поради прекумерна ...
сите 31 | | | веќе видена

Повеќе од еден тон кокаин наменет за Мексико е запленети во една база на еквадорското воено воздухопловство, а двајца војници се уапсени, соопштија локалните ...
сите 38 | | | веќе видена

Претседателот на косовскиот Парламент Кадри Весели изјави дека нема да има промена на границите на Косово или размена на територии во рамки на дијалогот меѓу ...
сите 301 | | | веќе видена

Постапките на САД во Сирија го водат светот до работ на бездната, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. Таа рече ...
сите 19 | | | веќе видена

Референдумот е можност граѓаните да се изјаснат дали ќе останеме во „статус кво“ ситуација или ќе ги отвориме вратите кон подобра иднина, рече претседателот на ...
сите 7 | | | веќе видена

Со сослушување на пратеникот Хари Локвенец од СДСМ заврши денешното рочиште за случувањата од 27 април во македонското Собрание. Тој рече дека била очигледна ...
сите 82 | | | веќе видена

Членството во НАТО и ЕУ е од стратешки и државен интерес, но договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и ...
сите 109 | | | веќе видена

Министерството за информатичко општество и администрација од денеска на својата веб страница постави алатка за пријавување притисок на работното место. Од ...
сите 24 | | | веќе видена

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис в понеделник пристигнува во официјална посета на Македонија, потврди попладнево македонската Влада. Делегацијата ...
сите 199 | | | веќе видена

Шпанскиот Парламент денеска го одобри преместувањето на посмртните останки на диктаторот Франциско Франко од мавзолејот во близина на Мадрид, каде што тој беше ...
сите 17 | | | веќе видена

Учениците од петто одделение во Основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во општина Кисела Вода од 1 октомври ќе имаат можност како изборен предмет да учат ...
сите 40 | | | веќе видена

Со учество на над 400 мотоциклисти од земјава и странство се одржа 27-мото Рели на независноста, организирано по повод 8-ми Септември. Помеѓу многубројните ...
| | веќе видена

next