Нова Македонија

За 23 Октомври, кој во земјата се празнува како Ден на македонската револуционерна борба, кога е формирана Македонската револуционерна организација, ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 212 | | | веќе видена

Ерменскиот премиер, Никол Пашинјан, оцени дека не е можно дипломатско решение за конфликтот со Азербејџан за енклавата Нагорно-Карабах и ги повика своите ...
сите 161 | | | веќе видена

Папата Франциск во документарц кој денеска беше премиерно прикажан изјави дека геј луѓето треба да можат да го легализираат своето партнерство, пренесува ...
сите 40 | | | веќе видена

Со одлука на претседателот Стево Пендаровски се формираше Претседателски центар за политичко образование кој ќе работи во насока на јакнење на демократските ...
сите 25 | | | веќе видена

На 20 октомври службеници од штипскиот затвор во полиција пријавле дека во затворот била пронајдена прашеста материја. Полицијата извршила увид на местото, при ...
сите 152 | | | веќе видена

Во вечерните часови на 20. октомври на скопската улица „Ѓорче Петров“ автомобил „ауди“, управуван од А.А.(26) од село Кондово, не застанал на даден знак и ...
сите 329 | | | веќе видена

Од Министерството за образование информираат дека почнала со работа групата којашто ќе ги прави реформите на основното образование. Министерката Мила Царовска, ...
сите 31 | | | веќе видена

Првиот стручен собир на библиотекари од факултетските библиотеки ќе се одржи утре во Националната универзитетска библиотека во Битола со почеток во 11 часот. ...
сите 5 | | | веќе видена

Наскоро во Зоолошката градина Скопје ќе пристигнат сервали и црвени птици од видот Скарлет Ибис. Сервалите се африкански предатори од семејството мачки. ...
сите 30 | | | веќе видена

Трикови за полесно да преминете на здрава храна На многу луѓе им е тешко да преминат на поздрави варијанти на храна што ја сакаат, како и да исфрлат одредени ...
сите 26 | | | веќе видена

По редовниот годишен преглед, агенцијата за рејтинг AM Best го потврди „A“ рејтингот на финансиската моќ и „А“ долгорочен кредитен рејтинг на Сава Ре, при што ...
сите 2 | | | веќе видена

Големиот Корален Гребен во Австралија изгубил околу 50 проценти од коралите во последните три децении поради зголемувањето на температурата на морето, покажало ...
сите 6 | | | веќе видена

Денеска Општина Кисела Вода на својата територија започна со активности за садење на повеќе зимзелени, листопадни и украсни садници. Градоначалникот Филип ...
сите 19 | | | веќе видена

next