Нова Македонија

Австрискиот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе оцени денеска, по разговорите во Виена со претседателот на Република Српска, Милорад Додик, дека изборите за ...
сите 11 | | | веќе видена

Поради технички зафати во дистрибутивната мрежа, електрична енергија утре од 9 до 14 часот ќе немаат корисници од делови од улиците „Есперанто“ и „Мраморец“ во ...
сите 68 | | | веќе видена

Најголемо учество во креирањето на бруто-додадената вредност во земјоделството има Југоисточниот регион со 29,7 отсто, покажува статистиката. По него следува ...
сите 5 | | | веќе видена

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ќе покрене прекршочни постапки против ТВ1 и ТВ Сонце за констатирани прекршувања на референдумското ...
сите 30 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е време коалициската Влада да престане да влегува во внатрешни спорови и наместо тоа да се зафати со решавање ...
сите 56 | | | веќе видена

Кинескиот производител на електрични автобуси „Јинлонг“ за два месеца ќе започне да ги користи погоните на „Икарбус“ во Белград, каде што треба да се монтираат ...
сите 9 | | | веќе видена

Слаб земјотрес со јачина од 2,8 степени по Рихтеровата скала беше почуствуван денеска во источниот дел на Северна Кореја, соопшти јужнокорејската метеоролошка ...
сите 51 | | | веќе видена

Ветер со брзина над 95 километри на час го зафати скопскиот, но и источниот дел од земјава. Од УХМР информираат дека силен ветер од северен правец ќе дува до ...
сите 50 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до скопскиот Кривичен суд поднесе обвинителен акт против поранешниот директор на ...
сите 17 | | | веќе видена

Мини-депониите кои ги има во Тетово, Гостивар и другите населени места најверојатно ќе постојат уште многу време со оглед дека Полошкиот плански регион во ...
сите 24 | | | веќе видена

Политиките на градење пријателство даваат резултати. Со Република Бугарија само за една година имаме 12 отсто поголема трговија, а верувам дека така ќе биде и ...
сите 30 | | | веќе видена

Македонската опера и балет в петок ќе ја почне новата сезона 2018/2019 година со најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл ...
сите 23 | | | веќе видена

Здружението на сопственици на деловен простор за одржување на ТЦ Бисер го повикува Јавното обвинителство да покрене истрага за случајот со, како што велат, ...
сите 15 | | | веќе видена

next