Обединетата албанска опозиција не ја признава одлуката на албанскиот изборен колегиум, којшто не ја уважи уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на ...
сите 187 | | | прочитана: 11894 | веќе видена

Силно невреме, проследено со обилни врнежи од дожд и град, погоди делови на Херцеговина. Како што пренесува „Дневни Аваз“, невремето најмногу ги погоди ...
сите 15 | | | прочитана: 4141 | веќе видена

Германскиот весник „Билд“ објави снимени разговори на кои се слуша гласот на Еди Рама, актуелниот албански премиер, потоа Арбен Кешиј, од Министерството за ...
сите 35 | | | прочитана: 2361 | веќе видена

Жителите на четири општини во северно Косово се наоѓаат еден чекор од хуманитарна катастрофа, бидејќи во продавниците недостасуваат основните артикли, јавува ...
сите 30 | | | прочитана: 1440 | веќе видена

Обилните врнежи денеска го поплавија Белград. И додека можеше да се видат автомобили како пливаат, деца паѓаат, а асфалтот се крши, погледнете ги снимките и ...
сите 9 | | | прочитана: 1154 | веќе видена

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија, Нова демократија, Киријакос Мицотакис ги повика граѓаните што помасовно да учествуваат на претстојните ...
сите 28 | | | прочитана: 1099 | веќе видена

Нови тензии има меѓу Грција и Турција. Грчките вооружени сили се во состојба на подготвеност поради турските „провокативни делувања“ во источниот Медитеран, ...
сите 47 | | | прочитана: 909 | веќе видена

Во Грција во последниве години полицијата ги симнува регистерските таблички од автомобилите што се погрешно паркирани. Тоа важи и за Грците и за странските ...
сите 8 | | | прочитана: 751 | веќе видена

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг центар во белградската населба Сурчин. ...
сите 23 | | | прочитана: 640 | веќе видена

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска во Париз изјави дека престојниот јунски состанокот во тој град меѓу претставниците на Белград и Приштина веројатно нема ...
сите 11 | | | прочитана: 538 | веќе видена

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави денеска дека доколку оваа година не биде постигнат правно обврзувачки договор меѓу Косово и Србија, односите меѓу ...
сите 40 | | | прочитана: 461 | веќе видена

Синдикатот на медицинските работници во Грција предупреди за голем недостиг од екипи на Брза помош во туристичките места во државата.Упатувајќи критики за ...
сите 21 | | | прочитана: 443 | веќе видена

Недоразбирањата и меѓусебните обвинувања меѓу двете клучни личности во Албанија,претседателот Илир Мета и премиерот Еди Рама продолжуваат.По искажаната ...
сите 8 | | | прочитана: 403 | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ, кој е во Белорусија на „Европските спортски игри“, коментирајќи ги заострените односи меѓу Белград и Подгорица, изјави ...
сите 18 | | | прочитана: 339 | веќе видена

Американскиот амбасадор на Косово, Филип Коснет, денеска, во изјава за приштинските медиуми, рече дека Косово би требало да ги суспендира царинските мерки на ...
сите 12 | | | прочитана: 339 | веќе видена

36-годишната Данијела Рдојчиќ во нервно растројство го убила сопственото дете и себеси, а постои сомнение дека била во депресија, бидејќи неодамна го изгубила ...
сите 10 | | | прочитана: 297 | веќе видена

Поради обилните врнежи кои беа забележани вчера во Белград нешто пред 18 часот, предизвикан е вистински потоп на повеќето улици, а возилата отежнато се движат, ...
сите 6 | | | прочитана: 252 | веќе видена

Хрватската Влада одобри зголемување на квотите за вработување работници од странство по апел на работодавачите во областа на угостителството и градежништвото ...
сите 13 | | | прочитана: 228 | веќе видена

Поради невремето што го зафати Белград на некои улици се формираа гејзири повисоки од пет метри, по што е создаден целосен хаос и застој на улиците Белград сè ...
сите 24 | | | прочитана: 190 | веќе видена

next