Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, вчера се сретна со министерот за земјоделство на Египет, Абу Сетејт, со кој ...
сите 38 | | | прочитана: 3107 | веќе видена

Влезот во НАТО ќе делува како катализатор на економскиот раст во Македонија, вели министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој посочува дека стабилноста и ...
сите 50 | | | прочитана: 2888 | веќе видена

„Скоро милијарда евра ќе се вложат во изградба на инфраструктура, а тоа ќе нема смисла ако возилата на границата чекаат 2-3 часа, и затоа договараме заеднички ...
сите 50 | | | прочитана: 2322 | веќе видена

– На потврдата на рејтингот ББ влијаеjа историјатот на кохерентна макроекономска и финансиска политика, која го поддржува долготрајниот фиксен девизен курс. ...
сите 38 | | | прочитана: 1851 | веќе видена

Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95" и „еуросупер БС-98" од полноќ се зголемуваат за 2,5 денари, „еуродизел (Д-Е V)" за 3,5, а на „екстра лесното ...
сите 45 | | | прочитана: 1294 | веќе видена

Домашните компании од преработувачката метална инудстрија, но и сите поврзани компании во синџирот ќе претрпат штети од воведувањето на квоти за увоз во ЕУ што ...
сите 43 | | | прочитана: 1280 | веќе видена

Потребата за средства за задоволување на итните финансиски потреби, во услови на ограничувањата кои ги имаат банките за одобрување кредити, ги насочува ...
сите 12 | | | прочитана: 934 | веќе видена

Во Фондот за иновации и технолошки развој беа презентирани првичните резултати по завршената административна проверка на пристигнати апликации на јавниот повик ...
сите 15 | | | прочитана: 758 | веќе видена

Цените на нафтата во четвртокот паднаа на меѓународните пазари поради назнаките за слабеење на побарувачката, додека од друга страна производството на нафта во ...
сите 19 | | | прочитана: 706 | веќе видена

Само 15,4% од домаќинствата можат лесно или подносливо лесно да ги задоволат потребите со вкупните месечни приходи, додека сите останати се соочуваат со ...
сите 18 | | | прочитана: 693 | веќе видена

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев очекува Фени да биде стабилна компанија по затворањето на стечајната постапка и се надева дека комбинатот ќе ...
сите 46 | | | прочитана: 654 | веќе видена

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, размислува македонската Влада да закупи дел од бугарската нуклеарна централа „Белене“ и на тој начин ...
сите 12 | | | прочитана: 587 | веќе видена

Се уште нема одлука дали исклучените од парно ќе плаќаат паушал или не. Се чека студијата на МАНУ која ќе утврди дали овие лица треба и понатаму да добиваат ...
сите 19 | | | прочитана: 559 | веќе видена

Светските милијардери секојдневно се збогатуваат за дополнителни 2,5 милијарди долари. Бројката на милијардери во светот достигна 2.208, што е двојно повеќе ...
сите 16 | | | прочитана: 293 | веќе видена

Независниот синдикат на градежни работници, инженери и трговци во градежништвото (НСГРИТ) бара да го следи постапувањето по претставките за кршење на ...
сите 11 | | | прочитана: 269 | веќе видена

next