Во пензија со 64 години. Нема продолжување до 67 години со избор како досега туку ќе се ослободува место на младите да работат. Ова е најавата на премиерот ...
сите 38 | | | прочитана: 2503 | веќе видена

Светска банка со образец за побрз економски раст: Претставниците на Светска банка истакнуваат дека не смее да има никаква толеранција за корупцијата, потоа да ...
сите 45 | | | прочитана: 2176 | веќе видена

Со секоја скенирана сметка преку апликацијата МојДДВ, граѓаните ќе учествуваат во наградната игра МојДДВ#МојаНаграда, информираат од Министерството за ...
сите 68 | | | прочитана: 2157 | веќе видена

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ поевтинува за половина денар по литар, а цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за еден ...
сите 58 | | | прочитана: 2047 | веќе видена

Државата да провери дали и колку нерезидентни сметки отвориле Македонците во соседните држави по зголемувањето на даноците, порачуваат од Стопанската комора на ...
сите 102 | | | прочитана: 1856 | веќе видена

„NatWest“ започна тримесечно тестирање на таканаречените биометриски кредитни картички за отпечаток од прст, во тестирањето ќе бидат вклучени 150 клиенти. ...
сите 11 | | | прочитана: 1402 | веќе видена

Експертите укажуваат дека е многу проблематично да се процени колкава е реалната стапка на невработеност, особено ако се земат предвид структурата, ...
сите 26 | | | прочитана: 995 | веќе видена

Двете најголеми фирми на братот и братучедот на премиерот Зоран Заев, Вице Заев и Трајче Заев, должат повеќе од 400 илјади евра на државата, според црната ...
сите 12 | | | прочитана: 659 | веќе видена

Вицепремирот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на ...
сите 42 | | | прочитана: 617 | веќе видена

Првите мрежи од петтата генерација (5G) стапија во функција едвај оваа година, но сега се работи на новиот стандард за комуникација – 6G. Оние што се вклучени ...
сите 7 | | | прочитана: 577 | веќе видена

Стопанската Комора на Македонија-Турција, МАТТО денеска оствари средба со делегација од Стопанската Комора од турскиот град Зиле на која беа разменети искуства ...
сите 24 | | | прочитана: 558 | веќе видена

Во отсуство на саем каков што порано беше Технома, веќе четврта година по ред, компанијата Електроелемент организира традиционален саем на кој им дава можност ...
сите 6 | | | прочитана: 538 | веќе видена

Врз основа на членовите 48 и 49 од Статутот на Стопанска банка а.д. Битола, а согласно Одлуката на Надзорниот одбор од 31.01.2019 година за свикување на ...
сите 7 | | | прочитана: 488 | веќе видена

„Алипеј“, делот за дигитално плаќање на „Алибаба“, објави дека ќе ги забрани сите трансакции поврзани со биткоинот и другите криптовалути. „Алипеј“ го повтори ...
сите 5 | | | прочитана: 405 | веќе видена

Владите на земјите членки во еврозоната можат да и помогнат на Европската централна банка (ECB) да ги зголеми каматните стапки ако “ги одврзат своите државни ...
сите 14 | | | прочитана: 375 | веќе видена

Претседателката на Сојузот на стопански комори Даниела Арсовска во емисијата “Вин Вин” на Телма телевизија, кажа дека таа не очекува многу од декларацијата за ...
сите 3 | | | прочитана: 287 | веќе видена

Онлајн депозитот кој во октомври, месецот на штедење, Халкбанк го понуди на пазарот, претставува иновативен производ кој овозможува едноставно и лесно, само со ...
сите 19 | | | прочитана: 239 | веќе видена

next