Франција остана доследна на идеите на претседателот Емнауел Макрон за тоа дека ЕУ прво треба да се реформира, па да се проширува, а директните последици од тоа ...
сите 537 | | | прочитана: 84736 | веќе видена

По најавата за предвремени парламентарни избори и изјавата на Заев дека согласно Договорот од Пржино ќе се повлече на 3 јануари, јавноста почна да шпекулира ...
сите 364 | | | прочитана: 58177 | веќе видена

Присуството на пет лидери од албанскиот блок на лидерската средба кај Претседателот Стево Пендаровски ја покажа сликата колкава е поделеноста кај партиите на ...
сите 420 | | | прочитана: 46767 | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, на одговор на новинарско прашање рече дека Европската Унија е создадена со причина и смисла и дека треба ...
сите 203 | | | прочитана: 40223 | веќе видена

Преговорите за проширување на Балканот треба да почнат во ноември, вели италијанскиот премиер, Џузепе Конте. Тој додаде дека Рим ќе предложи Европската ...
сите 462 | | | прочитана: 28222 | веќе видена

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган пред средбата со рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека Анкара после средбата ќе преземе понатамошни чекори ...
сите 647 | | | прочитана: 22908 | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, следниот месец доаѓа во Скопје и Тирана да ги посети Зоран Заев и Еди Рама, пишува Exit.al. Во тексотот уште се вели ...
сите 257 | | | прочитана: 22082 | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 118 | | | прочитана: 19677 | веќе видена

Вчера во 16.55 часот на магистралниот пат Охрид– Кичево, во близина на крстосница со регионален пат за Битола, патничко возило „југо“, со кичевски регистарски ...
сите 272 | | | прочитана: 17707 | веќе видена

Ова е уште еден удар за британскиот премиер Борис Џонсон, кој има намера да ја изведе земјата од ЕУ до крајот на месецот, пишува АП. Претставничкиот дом, со ...
сите 431 | | | прочитана: 16762 | веќе видена

Незаконито обезбедени докази се клучниот елемент кој го спорат адвокатите на Катица Јанева во обвинението кое Вилма Рускоска го поднесе за „Рекет“, пишува ...
сите 144 | | | прочитана: 15880 | веќе видена

Фактот дека ЕУ не ги почна преговорите за пристапување со Северна Македонија многумина го сметаат за индиректна дипломатска победа на Атина. Грција сега може ...
сите 43 | | | прочитана: 9046 | веќе видена

Неколку стотици приврзаници на независноста на Каталонија синоќа повторно, по седми пат, протестираа на улиците на Барселона поради неодамнешната пресуда на ...
сите 388 | | | прочитана: 8765 | веќе видена

„Советот на амбасадори“ со големо разочарување  ја прими одлуката на Европскиот совет да не и се додели датум на Македонија и покрај исполнувањето на речиси ...
сите 177 | | | прочитана: 8580 | веќе видена

Коалицијата на Христијан Мицкоски го менува само името, а во суштина ништо не се менува. Тоа е Коалиција за обнова на режимот, на криминалот и изолацијата. ...
сите 120 | | | прочитана: 8383 | веќе видена

Изразот на лицето на Зоран Заев е израз на човек кој тоне во сопствената жива кал.Заев паѓа, а Македонија се крева. Лицето на Заев открива нервоза, несигурност ...
сите 175 | | | прочитана: 7820 | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери.Состанокот следува по лидерската средба ...
сите 48 | | | прочитана: 7582 | веќе видена

Разврската од Самитот на ЕУ не е пријатна за Грција и не оди во корист на стабилноста во регионот, изјави грчкиот алтернативен министер за надворешни работи ...
сите 193 | | | прочитана: 6140 | веќе видена

,,Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од одлуката на Европскиот Совет во Брисел, но остануваме посветени на Северна Македонија и на ...
сите 57 | | | прочитана: 6118 | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама не го прифати барањето на опозицијата за оставка и нови избори, откако Албанија не доби датум за почеток на преговори со ...
сите 277 | | | прочитана: 5609 | веќе видена

next