Во црквата Св. Кирил и Методиј, владиката Агатангел одржа света литургија против промена на името на нашата држава, зборувајќи за светоста на името на овој, ...
сите 16 | | | прочитана: 898 | веќе видена

Иако референдумот биде неуспешен, ќе се продолжи со негово имплементирање. И на крајот немате никаква гаранција дека договорот ќе помине во грчкиот ...
сите 14 | | | прочитана: 893 | веќе видена

Околу сто претставници на невладиниот сектор и на институции од општина Штип денеска беа дел од трибината „ЕУ за тебе“. Никола Бертолини, раководител на ...
сите 34 | | | прочитана: 890 | веќе видена

Во последните години има сè поголем интерес за инвестирање од кинески компании и во Македонија исто како и во останатите држави од Западен Балкан. Видливо е ...
сите 25 | | | прочитана: 881 | веќе видена

Во блок трансакција вредна 5,3 милиони денари вчера на Македонската берза се продадоа 380 акции од НЛБ Банка. Акциите се продадоа по цена од 13.950 денари за ...
сите 17 | | | прочитана: 879 | веќе видена

Што поскорото имплементирање на проектот за заедничко гранично управување One Stop Shop ќе овозможи унапредување на веќе солидната економска соработка меѓу ...
сите 29 | | | прочитана: 873 | веќе видена

Евроатлантскиот интегративен процес на Република Македонија и претстојниот референдум беа во фокусот на денешната средба на заменик-министерот за надворешни ...
сите 64 | | | прочитана: 866 | веќе видена

Царината на Србија, во соработка со македонски царински службеници, во белградското речно пристаниште заплени 53 тони нафта. Српската Царинска управа информира ...
сите 15 | | | прочитана: 817 | веќе видена

Во рамки на одбележувањето на Европската недела на мобилност, денеска стотина млади од Куманово возеа велосипед низ централните градски улици. На овој начин ...
сите 51 | | | прочитана: 811 | веќе видена

Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли на Твитер се пофали дека вкусил ајвар во кафулето на Амбасадата на САД во Скопје. Дека овој македонски специјалитет ...
сите 6 | | | прочитана: 788 | веќе видена

Пред нас е задачата на нашата генерација - да ја обезбедиме нашата и иднината на нашите деца и внуци. Ова е шанса што доаѓа еднаш во 30 години. Неодговорно и ...
сите 18 | | | прочитана: 787 | веќе видена

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши, на Кањонот Матка го пречекаа Министерот за Европа и ...
сите 70 | | | прочитана: 781 | веќе видена

Пред две години ја испразнивме куќата на Рузвелтова 44-А што стоеше во еден од последните дебармаалски дворови и ја наполнивме со уметност пред конечно да биде ...
сите 2 | | | прочитана: 766 | веќе видена

Властите во Пекинг побараа официјално извинување од Шведска поради, како што велат, бруталното малтретирање на тројца кинески туристи од страна на полицијата ...
сите 35 | | | прочитана: 749 | веќе видена

Охрид, 22. септември 2018 (ИНПРЕС) – Охридските ракометари вечерва го играат премиерниот меч на домашен терен во новата сезона во Супер лигата. „Гладијаторите“ ...
сите 7 | | | прочитана: 740 | веќе видена

Претседателите на Србија и Русија, Александар Вучиќ и Владимир Путин, ќе се сретнат на 2 октомври во Москва, објави рускиот амбасадор во Белград, Александар ...
сите 51 | | | прочитана: 738 | веќе видена

Интернет платформата за брз букинг на билети за автобуски и железнички сообраќај Wanderu направила листа на најевтини и најскапи градови за посета во Европа. ...
сите 8 | | | прочитана: 733 | веќе видена

next