Првата награда на литературниот конкурс на Црвен крст на Македонија отиде во рацете на Сара Џелили, Македонка од Голо Брдо. Младата Македонка Сара Џелили ...
сите 3 | | | прочитана: 259 | веќе видена

Пред да избега за Будимпешта, бившиот премиер Никола Груевски ги испразнил своите банкарски сметки во Македонија, подигајќи ги сите 200.000 евра што ги имал на ...
сите 11 | | | прочитана: 258 | веќе видена

Педесет и тригодишен Србин се обидел да ја задави 49-годишната сопругата со јаже, а откако помислил дека успеал, се обесил во шупата зад својот дом. Тоа се ...
сите 3 | | | прочитана: 254 | веќе видена

По синоќешните собири на „Македонија бојкотира“ пред домот на пратничката Елизабета Канческа Милеска, таа им се обрати на своите соседи, роднини и пријатели, ...
сите 10 | | | прочитана: 254 | веќе видена

Финансиската едукација треба да започне уште од основно училиште. Треба да се вложува во унапредување на финансиската писменост, бидејќи таа придонесува за ...
сите 22 | | | прочитана: 248 | веќе видена

На граничниот премина Брегана, на влезот во Словенија, во автобус кој тргна од Тузла кон Хамбург, се породи една патничка.Меѓу патниците во автобусот на ...
сите 9 | | | прочитана: 247 | веќе видена

Швеѓаните се познати како многу рационален народ. Исклучително вредни, посветени и темелни во работењето. Интелектуалци од висок калибар и, секако, познати по ...
сите 18 | | | прочитана: 243 | веќе видена

Десетици луѓе се собраа пред резиденцијата на уругвајскиот амбасадор во Лима, откако поранешниот перуански претседател Алан Гарсија побара азил во амбасадата. ...
сите 13 | | | прочитана: 233 | веќе видена

Меѓународното француско радио РФИ наведува дека се претпоставува дека францускиот претседател Емануел Макрон би можел да ја поддржи идејата за „корекција на ...
сите 33 | | | прочитана: 229 | веќе видена

Семејството е света работа. Апелирам до целата јавност, посебно до новинарите. Молам, не го вознемирувајте семејството на Никола Груевски, порача на Фејсбук ...
сите 5 | | | прочитана: 225 | веќе видена

Организацијата за човекови права, "Amnesty International", соопштила дека на Аунг Сан Су Чи, некогашна активистка за човекови права, ѝ ја одземала престижната ...
сите 7 | | | прочитана: 224 | веќе видена

Лидерите на најголемата албанска опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша и на третата по големина партија Социјалистичкото движење за интеграција, Моника ...
сите 27 | | | прочитана: 220 | веќе видена

Еден од адвокатите на Никола Груевски, Еленко Миланов, вечерва за Топ тема изјави дека Груевски го исконтактирал и му кажал на кој телефонски број може да го ...
сите 14 | | | прочитана: 214 | веќе видена

Според неодамнешното истражување на ресурсот pep.scoop.mk, македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, инаку потписник на договорот со Грција ...
сите 8 | | | прочитана: 214 | веќе видена

Шеесет и седум годишниот Жарко Ж. од Српска Црња го изеле кучињата со кои живеел несреќниот човек, во неговата трошна куќа полна со отпад на периферијата од ...
| | прочитана: 214 | веќе видена

Во Македонија се уште не може да се обезбеди целосна инклузија на децата и лицата со попреченост во образованието и општеството. Пречките со кои се соочуваат ...
сите 29 | | | прочитана: 213 | веќе видена

next