Во Музејот на град Скопје вечерва (16 ноември) концерт ќе одржи триото “Интерарт” . Музичарите Александар Стефановски и Емилија Ристевска на флејта, како и ...
сите 2 | | | прочитана: 692 | веќе видена

Во изминатиот период до државниот пазарен инспекторат има зголемен број на добиени претставки за измама на потрошувачи преку набавка на најразлични прозиводи и ...
сите 13 | | | прочитана: 686 | веќе видена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се намалува 5 отсто во наредните ...
сите 32 | | | прочитана: 684 | веќе видена

Општина Кичево целосно ги реконструираше улиците „Исен Акиоски” и „Прилепска” во североисточниот дел на градот кои често пати беа поплавувани од пролетните ...
сите 9 | | | прочитана: 673 | веќе видена

Меѓународното француско радио РФИ наведува дека се претпоставува дека францускиот претседател Емануел Макрон би можел да ја поддржи идејата за „корекција на ...
сите 19 | | | прочитана: 671 | веќе видена

Годинава на Клиниката за Гинекологија евидентирале 96 смртни случаи на предвремено родени бебиња од 595 кои ги третирале на одделот на Интензивна нега. Од ГАК ...
сите 36 | | | прочитана: 663 | веќе видена

Амбасадата на САД во Приштина, по денешното гласање на Генералното собрание на Интерпол против зачленувањето на Косово во организацијата смета дека таквиот ...
сите 89 | | | прочитана: 650 | веќе видена

Во Тенерифе по силна бура во која огромни бранови уриваат балкони на згради кои се наоѓаат на крајбрежјето медиумите јавуваат за 39 евакуирани станари. Нема ...
сите 13 | | | прочитана: 643 | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска се сретна со премиерот на Република Малта Јозеф Мускат кој е во прва официјална посета ...
сите 38 | | | прочитана: 629 | веќе видена

Што имаат заедничко Виктор Орбан и Никола Груевски? Што е она што толку го задолжи унгарскиот премиер за тој да му пружи засолниште на озлогласениот балкански ...
сите 20 | | | прочитана: 626 | веќе видена

Спроведување итни мерки против загадувањето во Скопје, беше побараа граѓани денеска на протест пред канцелариите на Град Скопје. На протестот, што се одржа под ...
сите 28 | | | прочитана: 626 | веќе видена

Ако Кина успее да го вовлече Израел уште подлабоко во својата орбита, САД ќе ја изгубат клучната алка во својата стратегија за спречување на кинескиот подем во ...
сите 14 | | | прочитана: 624 | веќе видена

Денеска во Кривичниот суд ќе продолжат судењата за четири случаи на СЈО и тоа во предметите „Тарифа“, „Титаник 3“, „Тортура“ и „Тендери“. Исто така треба да ...
сите 18 | | | прочитана: 607 | веќе видена

Поради инцидентите меѓу група демонстранти и полицијата пред средно училиште во Солун, каде требало да одржи говор министерот за образование на Грција, Костас ...
сите 44 | | | прочитана: 601 | веќе видена

Владата го усвои предлог-законот за изменување и дополнување на законот за заштита на потрошувачите при договори за потрошувачки кредити, соопшти Владата. ...
сите 30 | | | прочитана: 596 | веќе видена

На скопската патарина Петровец се случуваше вистинско малтретирање на граѓаните. Околу десет полициски возила и двојно повеќе униформирани лица беа таму ...
сите 6 | | | прочитана: 595 | веќе видена

Земјотрес со јачина од 4,7 степени по Рихтер го погоди регионот на грчкиот остров Закинтос, пренесува „Катимерини“. Потресот е последен во низата земјотреси ...
сите 88 | | | прочитана: 590 | веќе видена

next