Во организација на Градот Скопје и Државниот завод за индустриска сопственост се одржа конференција на тема "Месец на индустриска сопственост", на која се ...
сите 16 | | | прочитана: 706 | веќе видена

Може ли Египет да придонесе за надминување на долгиот спор за миграцијата во ЕУ? Во меѓувреме веќе се водат барем разговори за тоа. Австрискиот канцелар гледа ...
сите 32 | | | прочитана: 706 | веќе видена

Претседателите на Србија и Русија, Александар Вучиќ и Владимир Путин, ќе се сретнат на 2 октомври во Москва, објави рускиот амбасадор во Белград, Александар ...
сите 43 | | | прочитана: 703 | веќе видена

„Еден месец на село“ е едно од најдобрите дела во литературниот опус на Тургењев. Таа е меѓу првите реалистични драми што историјата на литература ги ...
сите 11 | | | прочитана: 674 | веќе видена

Експертите велат дека однесувањето на пилотот на авионот на летот "MH370", кој одненадеж исчезнал, капетанот Закари Ахмад Шах, било алармантно. Поновите ...
сите 28 | | | прочитана: 672 | веќе видена

Граѓани, активисти, млади луѓе, ученици, спортисти, политичари, денеска со учество во манифестацијата „Штафетата на еднаквоста“ со марш, испратија порака дека ...
сите 9 | | | прочитана: 671 | веќе видена

Правото на глас е неприкосновено и никој не смее да го загрози. Тајноста на гласот е гарантирана, а институциите ќе гарантираат беспрекорно спроведување на ...
сите 64 | | | прочитана: 663 | веќе видена

Децата ширум светот се погодени од сиромаштија. Половината од луѓето кои живеат во сиромаштија се под 18 години. Ова го покажуваат податоците од најновото ...
сите 17 | | | прочитана: 657 | веќе видена

AITONIX е целосно македонска компанија, која за 18 години од мала фирма се претвори во лидер на IT пазарот и веќе 3 години е дел од 200 најуспешни компании во ...
сите 19 | | | прочитана: 644 | веќе видена

Советот на Општина Охрид на денешната седница едногласно го усвои делбениот биланс на Меѓуопштинското јавно претпријатие „Проаква“, преку издвојување и ...
сите 8 | | | прочитана: 643 | веќе видена

Во рамки на одбележувањето на Европската недела на мобилност, денеска стотина млади од Куманово возеа велосипед низ централните градски улици. На овој начин ...
сите 46 | | | прочитана: 634 | веќе видена

Синоќа во 24 часот заврши пријавувањето на граѓаните, кои побараа да гласаат во домашни услови на претстојниот референдум. Во текот на вчерашниот ден до ...
сите 26 | | | прочитана: 624 | веќе видена

Во рамки на манифестацијата „Демир Хисар - град на култура 2018“ вечер во фоајето на Домот на културата во Демир Хисар ќе биде отворена самостојна изложба на ...
сите 16 | | | прочитана: 619 | веќе видена

Двајцата евро-пратеници кои неколку дена имаа средби со политички и граѓански претставници, денеска изјавија дека во врска со претстојниот референдум воопшто ...
сите 37 | | | прочитана: 614 | веќе видена

next