Тешка сообраќајка вечерва се случи кај Трубарево во близина на бензинска пумпа меѓу две возила, а неколку лица се повредени. Двата автомобили имаат сериозни ...
сите 25 | | | прочитана: 324 | веќе видена

Претседателот Трамп кој им беше домаќин на собирот во Белата куќа на членови на Грчката православна заедница во еден момент им фрли капа со фразата во стилот ...
| | прочитана: 322 | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Екипи на ЈП „Охридски комуналец“ вчера и денес вршат прекројување на крошната на големото дрво пред „Мини маркет“. – Се сечат ...
сите 13 | | | прочитана: 316 | веќе видена

Доказ дека Пендаровски е под целосна контрола на неговиот ментор Зоран Заев е видеото од пред неколку години во кое тој за политички цели злоупотребува неколку ...
сите 31 | | | прочитана: 310 | веќе видена

Рокот за давање одговор на барање според законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, наместо 20 дена, како што стои сега во предлог-законот, ...
сите 2 | | | прочитана: 306 | веќе видена

Неколку илјади артефакти во струмичкиот музеј стојат не обработени и незаштитени. Немањто доволно конзерватори е главниот проблем. Од музејот велат се работи ...
| | прочитана: 300 | веќе видена

Денеска во Скопје се одржа првата од двете планирани работилници за подигнување на јавната свест за значењето и важноста на отстранувањето на линданот од ...
сите 23 | | | прочитана: 297 | веќе видена

Македонски пошти“ заминаа во историјата. Со промената на имињата на институциите, по промената на уставното име, новиот назив на АД за поштенски сообраќај ...
сите 26 | | | прочитана: 287 | веќе видена

Читател на Gostivarpress.mk ни испрати фотографија од палење на ѓубре на градскиот пазар во Гостивар. „Оваа појава е присутна скоро секојдневно особено после ...
сите 10 | | | прочитана: 282 | веќе видена

Неверојатно е како еден 29-годишник успеал да ја убеди својата 21-годишна девојка да направи договори со пет осигурителни компании за повреда на работно место ...
сите 7 | | | прочитана: 280 | веќе видена

Пазарната инспекција во 2018-та, и покрај декларативната владина политика за намалување на kaзнyвањето, издала платни налози со три и пол пати повисока сума во ...
сите 2 | | | прочитана: 276 | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Врз основа на член 21 од Законот за просторно и урбанистичко планирање („Службен весник на Република Македонија“ број 199/14, ...
сите 3 | | | прочитана: 274 | веќе видена

 Во нивната ресоцијализација треба да се вклучат повеќе домашни институции, смета безбедносниот аналитичар Благоја Марковски. Вели дека најопасни или т.н ...
сите 37 | | | прочитана: 273 | веќе видена

Во Тријепча, на спомен-комплексот нападнатите борци од НОБ и жртвите на фашистичкиот терор од областа Пипер, Црна Гора, осамна кукаст крст, пишува подгоричка ...
сите 5 | | | прочитана: 267 | веќе видена

На интернет се појави снимка од силната експлозија на метеоритот кој во декември минатата година влезе во Земјината атмосфера над Беринговото море, недалеку од ...
сите 13 | | | прочитана: 262 | веќе видена

Мутираниот свински грип е причината за големиот број смртни случаи. Според епидемиолозите годинава во земјава вирусот е поагресивен и предизвикува потешки ...
сите 33 | | | прочитана: 260 | веќе видена

Египетската мистерија стара 2.000 години конечно била решена кога археолозите пронашле убаво сочуван брод, за кој прв пат се пишувало во 5-тиот век пред новата ...
сите 16 | | | прочитана: 257 | веќе видена

Премиерот Зоран Заев вчера изјави дека нема проблеми со СЈО и Катица Јанева и дека ни тој ни лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, не треба да се мешаат во ...
сите 6 | | | прочитана: 254 | веќе видена

Релативно лоша година за градежните компании, речиси сите имаат намален обем на работа и драстично скастрен профит. На производителите на градежни материјали ...
сите 9 | | | прочитана: 254 | веќе видена

next