Две децении од најголемиот европски нерешен спор, српскиот претседател Александар Вучиќ за Блумберг изјави дека е време да се постигне договор, но дополни дека ...
сите 103 | | | прочитана: 9347 | веќе видена

Охрид, 18. февруари 2019 (ИНПРЕС) – Со видео, аудио и текстуални пораки, кои ќе се објавуваат секојдневно во текот на месец февруари, ќе се запознаеме со 28 ...
сите 23 | | | прочитана: 9337 | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 68 | | | прочитана: 9149 | веќе видена

- Тие побараа  да бидат ослободени од обвинение сите 12 лидери на кои им се суди во моментов, поради неуспешниот обид за сецесија во 2017-та година. Многу од ...
сите 75 | | | прочитана: 9061 | веќе видена

И Министерството за надворешни на Бугарија издаде предупредување од можни терористички напади во Македонија.. Во известувањето објавено на својата интернет ...
сите 78 | | | прочитана: 8817 | веќе видена

Лекарите и медицинскиот персонал цела ноќ дежураа, а многумина од нив иако не повикани самите доаѓале и се пријавувале за да работат и да помогнат што е можно ...
сите 124 | | | прочитана: 8496 | веќе видена

Писмо од градоначалникот на општината Ресен: Изразуваме длабока разочараност од бруталната одлука со која оваа иманентна културна одредница на европеизацијата ...
сите 84 | | | прочитана: 8459 | веќе видена

Македонија во своето блиско минато не памети автобуска сообраќајна несреќа како онаа што се случи завчера на автопатот Скопје – Тетово, кога преполн автобус на ...
сите 215 | | | прочитана: 7907 | веќе видена

Од денот на распишување на претседателските избори, до изборот на нов претседател, министерствата, државните и локалните институции имаат скратени ингеренции, ...
сите 84 | | | прочитана: 7111 | веќе видена

Со интонирање на химната на Република Македонија и на НАТО, на јарболот пред платото на Владата вчера беше кренато знамето на Северноатлантскиот сојуз. Од ...
сите 90 | | | прочитана: 7087 | веќе видена

Дебреше обвиено во цpно. Денеска им беше кажано последното збогум на Раметула Абдурахими и Валдете Хамити. Илјадници граѓани се собраа во гостиварско Дебреше ...
сите 122 | | | прочитана: 6978 | веќе видена

Во текот на изминатите денови на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле вкупно 21 сообраќајна несреќа од кои од три сообраќајни незгоди ...
сите 118 | | | прочитана: 6492 | веќе видена

Министерството за правда на Грција се уште е без одговор на барањата за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски, што се клуч во судскиот процес, ...
сите 43 | | | прочитана: 6214 | веќе видена

Во вторник во Кино Култура премиерно ќе биде прикажан документарниот филм „This is Herstory” во режија на Игор Христов, по идеја на Илина Арсова. Филмот ја ...
сите 24 | | | прочитана: 5442 | веќе видена

Во дебата на „ 360 Степени “ за тоа дали земјава има систем за координиран одговор при трагедии како онаа кај Ласкарци, новинарот на Алсат, Бесиан Лека, ...
сите 108 | | | прочитана: 5236 | веќе видена

Префектот на грчката област Централна Македонија, Апостолос Ѕиѕикостас, вели дека додека е тој на чело на периферијата нема да се променат таблите на кои сега ...
сите 40 | | | прочитана: 5218 | веќе видена

next