Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „разбојништво“, Секторот за внатрешни работи Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе ...
сите 124 | | | прочитана: 7035 | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 113 | | | прочитана: 6536 | веќе видена

Листа на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои нема да гласаат за уставни промени Според досегашните истакнати ставови на своите профили на социјалните мрежи, може да се ...
сите 74 | | | прочитана: 5531 | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 155 | | | прочитана: 5047 | веќе видена

Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд куќата на скопскиот ...
сите 32 | | | прочитана: 4862 | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 159 | | | прочитана: 4388 | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | прочитана: 4156 | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | прочитана: 4026 | веќе видена

Израелската армија повтори дека акциите на нејзините авиони не се причина за соборување на рускиот авион Иљушин 20.Израелската армија тврди дека нејзините ...
сите 169 | | | прочитана: 3827 | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | прочитана: 3650 | веќе видена

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски, од утре ќе престојува во работна посета на САД, каде што ќе учествува на 73-та сесија на Генералното ...
сите 32 | | | прочитана: 3642 | веќе видена

Научниците анализирале низа смртни случаи како рак, срцеви болести, белодробни заболувања и дијабетес во 180 земји со цел да ја пресметаат веројатноста ...
сите 120 | | | прочитана: 3607 | веќе видена

Ова време пред кое сме исправени е време на историски момент и ни треба одлучност, не ни треба калкулантство, треба да се има изграден став, затоа што во ова ...
сите 106 | | | прочитана: 3368 | веќе видена

Актерката Ирена Ристиќ ќе ги преземе сите правни мерки за гонење на полицајците, кои ја приведоа по еколошката акција пред Владата. Во заедничко соопштение за ...
сите 70 | | | прочитана: 3346 | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска во Бања Лука дека е лажна тезата дека балканските земји треба да бираат меѓу развивање на ...
сите 71 | | | прочитана: 3091 | веќе видена

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв до врв“ и од ...
сите 48 | | | прочитана: 3018 | веќе видена

Утринава во 6.00 часот К.З (21) од околната гостиварска населба Циглана пријавил дека околу три часот пополноќ на излегување од Угостителски објект лоциран на ...
сите 109 | | | прочитана: 2978 | веќе видена

Холанѓанецот починал на 79 годишна возраст .Вчера околу 08,30 часот во с.Трпејца-Охрид, во вила бил пронајден починат К.Ј.Т. (79) од Холандија.Смрт без видливи ...
сите 53 | | | прочитана: 2917 | веќе видена

Бројот на жртвите од тајфунот Мангхут и монсунските дождови на Филипините достигна 127 лица, јави ДПА, повикувајќи се на податоци на локалната полиција. Вкупно ...
сите 75 | | | прочитана: 2897 | веќе видена

next