Стојан Павлески, осуден за обид за убиство на Села, од настаните на 27-ми Април, но ослободен и пуштен на условно, веќе 4 месеци лежи на клиниката за ...
сите 65 | | | прочитана: 3115 | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР-Скопје се случиле вкупно шест сообраќајни незгоди од кои во две сообраќaјни незгоди двајца скопјани се здобиле ...
сите 76 | | | прочитана: 3046 | веќе видена

Франција ги поздрави уставните измени. Оваа земја, преку изјава на портпаролката на Министерството за Европа и за Надворешни работи на Франција, Ањес Фон Дер ...
сите 32 | | | прочитана: 3006 | веќе видена

Колкава ќе биде казната за “Македонија лек” за декларациите со изминат рок на МРП вакцините ќе се знае идната недела. Од Агенцијата за лекови за Сител изјавија ...
сите 93 | | | прочитана: 2974 | веќе видена

Во пресрет на 4 февруари, роденденот на Гоце Делчев, годинешната меѓународна награда „Гоцева мисла“ му се доделува на Жан-Патрик Конрад, претседател на ...
сите 15 | | | прочитана: 2673 | веќе видена

Во пресрет на верскиот празник Богојавление – Водици, кога традиционално во осветените езерски води се фрла чесниот крст, членовите на нуркачкиот центар Амфора ...
сите 15 | | | прочитана: 2593 | веќе видена

Извршителите кои ја блокираа сметката на земјоделскиот комбинат Пелагонија поради долг од околу 37 милиони евра, чекаат сигнал од банките да ја деблокираат - ...
сите 24 | | | прочитана: 2550 | веќе видена

Во Домот на култура „Илинден” во општина Илинден денеска ќе биде отворена изложба на дела создадени на 16. Меѓународна ликовна колонија „Карпино 2018“ – ...
сите 18 | | | прочитана: 2526 | веќе видена

Дваесет и шест годишен маж загина, а 25-годишна жена во поодмината бременост почина еден ден подоцна, во сообраќајката која се случи утринава. Бремената жена ...
сите 25 | | | прочитана: 2481 | веќе видена

Околу 250 претставки за неплатен регрес за годишен одмор поднеле работници до инспекторатот за труд откако Министерството за труд и социјална политика најави ...
сите 10 | | | прочитана: 2425 | веќе видена

Како што беше најавено денеска Претседателот Христијан Мицкоски свика седница на Извршниот комитет каде се разговара за актуелната политичка ситуација која што ...
сите 50 | | | прочитана: 2416 | веќе видена

Најмалку четири лица загинаа во експлозија на камион-бомба во округот Грин Вилиџ во Кабул, Авганистан, во која се повредени и речиси 100 лица, вклучувајќи и 23 ...
сите 115 | | | прочитана: 2370 | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 36 | | | прочитана: 2278 | веќе видена

Висок претставник на американската Влада ја потврди поддршката на Вашингтон за работата на Специјалниот суд за Косово и ги повика косовските лидери да се ...
сите 36 | | | прочитана: 2104 | веќе видена

Кинеските власти соопштија дека воопшто не се загрижени поради растечките критики од меѓународна заедница во врска со смртната казна изречена на канадски ...
сите 28 | | | прочитана: 2063 | веќе видена

Во Северна Митровица денеска беше одбележана првата годишнина од се уште нерасветленото убиство на претседателот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, ...
сите 27 | | | прочитана: 1838 | веќе видена

На битолската улица „Столарска“ по полноќ на 16 јануари, автомобил „мицубиши“ со битолски регистарски ознаки удрил во 58-годишна битолчанка која пешачела.Како ...
сите 79 | | | прочитана: 1807 | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ долго време, поточно 9 месеци апелираше дека е потребно итно формирање на антикорупциска комисија во Република Македонија. Денес се докажа дека ...
сите 116 | | | прочитана: 1788 | веќе видена

Привршуваат подготовките за најмасовната црковно – народна манифестација „Богојавление – Водици во Охрид. Градот најавува дека празникот оваа година ќе биде ...
сите 52 | | | прочитана: 1779 | веќе видена

Претседателските избори стануваат сѐ поактуелна тема во земјава . Се очекува да се распишат во февруари, а да се одржат во април. Сите зборуваат за ...
сите 16 | | | прочитана: 1751 | веќе видена

next