Државниот санитарен и здравствен инспоекторат (ДЗСИ) во периодот од 2 до 5 април спроведе 66 вонредни инспекциски надзори во здравствените институции низ ...
сите 460 | | | прочитана: 66128 | веќе видена

Девојка стуткана во ќоше, еден снима на мобилниот, а другиот ја удира со клоци и боскови по стомакот, грбот и главата, потоа улогите си ги менуваат. Рацете и ...
сите 187 | | | прочитана: 41620 | веќе видена

Венко Филипче, министерот за здравство, објави дека во последните 24 часа починати се петмина од корона вирусот, од кој четворица на Клиниката за инфективни ...
сите 363 | | | прочитана: 34762 | веќе видена

Почина 80 годишна жена од Штип на Клиниката за Инфективни болести во Скопје. Жената која ја загуби битката со коронавирусот најпрвин се лекуваше на штипското ...
сите 334 | | | прочитана: 15698 | веќе видена

Тензична атмосфера пред банките, редици и колони на граѓани кои чекаат и по два часа за да стигнат на ред до шалтер. Ваква беше глетката претпладнево во ...
сите 203 | | | прочитана: 13248 | веќе видена

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска оствари средба со унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто кој беше на еднодневна посета на нашата земја и ...
сите 133 | | | прочитана: 12255 | веќе видена

Службата за итна медицинска помош е првото место каде што граѓаните се обраќаат за помош. Од појавата на корона вирусот во земјава, лекарите, медицинските ...
сите 239 | | | прочитана: 8964 | веќе видена

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали можам да дојам ако имам ...
сите 149 | | | прочитана: 8608 | веќе видена

Во целиот изминат период, од почетокот на кризата поради коронавирусот па наваму, Стопанската комора на Македонија презеде екстензивни активности за да ...
сите 308 | | | прочитана: 7838 | веќе видена

Над 100.000 хируршки интервенции, 700.000 реализирани прегледи и над 16.500 новородени бебиња и детски насмевки ја одбележаа деценијата зад нас, во која над ...
сите 68 | | | прочитана: 6497 | веќе видена

Клиничката болница во Тетово има доволно лекари и друг вид медицинска лица за надминување на сите предизвици што ги носи справувањето со коронавирусот, ...
сите 66 | | | прочитана: 5151 | веќе видена

На послединот сет владини мерки реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Мерките на Владата се задоцнети и со неправилна проценка се вели во реакцијата на ВМРО- ...
сите 342 | | | прочитана: 4996 | веќе видена

Каматните стапки за граѓаните за постојните кредити, односно оние кои веќе ги отплаќаат кон банките, нема да се променат. Ова важи и за каматите на кредитните ...
сите 208 | | | прочитана: 4795 | веќе видена

Препораките кои се од стручни луѓе од епидемиолозите е дека лицата кои доаѓаат од странство треба да останат во државен карантин 14 дена, меѓутоа треба ...
сите 112 | | | прочитана: 4453 | веќе видена

САД ги доживуваат веројатно најтешките моменти во историјата. Водечките американски лекари ја проценија оваа ситуација како тешката криза во време на ...
сите 294 | | | прочитана: 4054 | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон, ја мина ноќта во одделение за интензивна нега во лондонската болница „Свети Томас“ и неговата состојба е непроменета, јавија ...
сите 138 | | | прочитана: 3440 | веќе видена

next