Деновиве Ален Ле Руа престојуваше во Македонија како висок француски дипломат а со него стаса и денешната силна порака на францускиот претседател Емануел ...
сите 40 | | | прочитана: 6776 | веќе видена

Листа на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои нема да гласаат за уставни промени Според досегашните истакнати ставови на своите профили на социјалните мрежи, може да се ...
сите 85 | | | прочитана: 5681 | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | прочитана: 5542 | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | прочитана: 4839 | веќе видена

По повод големиот христијански празник, Рождество на Пресвета Богородица, во познатиот манастир „Света Пречиста Кичевска“ чиј патрон е Мајката божја, со ...
сите 49 | | | прочитана: 4135 | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | прочитана: 3793 | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | прочитана: 3656 | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | прочитана: 3650 | веќе видена

Под мотото „Немаш уште еден живот, научи прва помош“, Црвениот крст на Република Македонија денеска на градскиот плоштад во Кичево го организира 27-от Државен ...
сите 16 | | | прочитана: 3601 | веќе видена

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун испрати специјален подарок за својот јужнокорејски колега Мун Џаеи Ин, голем број ретки печурки Macutake, соопшти ...
сите 122 | | | прочитана: 3559 | веќе видена

Актерката Ирена Ристиќ ќе ги преземе сите правни мерки за гонење на полицајците, кои ја приведоа по еколошката акција пред Владата. Во заедничко соопштение за ...
сите 73 | | | прочитана: 3396 | веќе видена

Златан Ибрахимовиќ неодамна го постигна 500. гол во професионалната кариера. По повод јубилејот тој проговорил за критиките со кои се соочувал на почетоците на ...
сите 48 | | | прочитана: 3305 | веќе видена

Бројот на жртвите од тајфунот Мангхут и монсунските дождови на Филипините достигна 127 лица, јави ДПА, повикувајќи се на податоци на локалната полиција.Вкупно ...
сите 92 | | | прочитана: 3234 | веќе видена

Режисерот на „оскарите“, Глен Вајс (57), беше главна ѕвезда на неодамнешното доделување на наградите „еми“. Откако на сцената ја прими наградата за режисер на ...
сите 40 | | | прочитана: 3225 | веќе видена

next